پرده سینما

«کرک داگلاس» درگذشت/ یادبود در مراسم اسکار ۲۰۲۰

پرده سینما

 


 

 

 

 

 

«کرک داگلاس» هنرپیشه شهیر و قدیمی هالیوود در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت.

کرک داگلاس هنرپیشه قدیمی هالیوود، که برای ایرانی‌ها با بازی در فیلم معروف «اسپارتاکوس»، شناخته شده بود،  در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت.

او پدر «مایکل داگلاس» بود که هم‌اکنون در هالیوود به عنوان بازیگر و گاه، تهیه‌کننده، فعالیت دارد.

کرک داگلاس برنده جایزه اسکار نیز بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از بی بی سی، کرک داگلاس که هنرپیشه تئاتر هم بود، برای نقشهایش در  فیلمهای کلاسیکی چون اسپارتاکوس تولید ۱۹۶۰ به کارگردانی «استنلی کوبریک» معروف بوده است.

او که در سال ۱۹۱۶ در نیویورک به دنیا آمده بود در "عصر طلایی" هالیوود به شهرت رسید و در سال ۱۹۴۹ برای بازی در فیلم "قهرمان" (Champion) نامزد اسکار شد.

مایکل داگلاس در بیانیه‌ای درباره پدرش نوشته است: "من و برادرانم با اندوهی بی‌پایان اعلام می کنیم که کرک داگلاس امروز از میان ما رفت. او برای جهان یک افسانه بود؛ بازیگری از عصر طلایی سینما... اما برای من و برادرانم، جوئل و پیتر، او فقط یک پدر بود."

بر اساس گزارش‌های موجود کرک داگلاس از دهه ۱۹۴۰ تا سال 2000 در حدود ۷۵ فیلم ظاهر شده بود.

داگلاس سه بار نامزد دریافت اسکار شده بود: - فیلم «قهرمان» اثر ۱۹۴۹، «بد و زیبا» اثر ۱۹۵۲ و «شور زندگی» تولید ۱۹۵۶ که روایت زندگی «ونسان ون‌گوگ» بود.

او در نهایت این جایزه را در سال ۱۹۹۶ به پاس نیم قرن فعالیت هنری، به خانه برد.

 

 

یادبود «کرک داگلاس» در مراسم اسکار ۲۰۲۰

 

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار اعلام کرد در مراسم اعطای این جوایز و در بخش یادبودها به «کرک داگلاس» ستاره عصر طلایی هالیوود ادای احترام خواهد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از ورایتی، «کرک داگلاس» اسطوره سینمای هالیوود و یکی از آخرین بازماندگان عصر طلایی هالیوود که در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت، به بخش یادبود نود و دومین دوره جوایز اسکار اضافه شد.

برنامه یادبود جوایز اسکار که برای مراسم نهایی بامداد دوشنبه کاملا برنامه‌ریزی شده بود با درگذشت «کرک داگلاس» در دقایق پایانی مورد بازبینی قرار گرفت و شامل ادای احترام به این چهره کهنه‌کار سینمای جهان نیز  خواهد بود.

هنوز مشخص نیست که آکادمی اسکار برنامه ویژه دیگری برای ادای احترام به «کرک داگلاس» در مراسم اسکار ترتیب داده است یا خیر.

آکادمی اسکار در سال‌های گذشته برای لحاظ نکردن نام برخی چهره‌ها و سینماگران در کلیپ ویژه درگذشتگان مورد انتقاد قرار گرفته بود. «استنلی دونان» کارگردان فیلم معروف «آواز در باران» و سینماگران نامزد اسکاری چون «سوندرا لاک» و «کارول چانینگ» از جمله چهره‌هایی بوده‌اند که نامشان در برنامه یادبود مراسم اسکار لحاظ نشده بود.

«کرک داگلاس» در طول شش دهه فعالیت سینمایی خود از دهه ۱۹۴۰ تا سال ۲۰۰۰ میلادی در بیش از ۷۵ فیلم مقابل دوربین رفت. او سه بار برای فیلم‌های «قهرمان» (۱۹۴۹)، «بد و زیبا» (۱۹۵۲) و «شور زندگی» (۱۹۵۶) نامزد جایزه اسکار شد اما نتوانست موفق به کسب جایزه شود. آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار سرانجام در سال ۱۹۹۶ جایزه افتخاری‌اش را به پاس نیم قرن فعالیت هنری به «کرک داگلاس» اعطاء کرد.


 تاريخ ارسال: 1398/11/18

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.