پرده سینما

کتاب دائره المعارف سینمایی

مریم پزشکپور
دائره المعارف سینمایی

تألیف بيژن خرسند

ناشر: امیرکبیر. چاپ اول 1361

کتاب دائره المعارف سینمایی

حدود 27 سال از چاپ اول این کتاب منتقد ارجمند و سفر کرده به فرنگ، یعنی بيزن خرسند می گذرد و متآسفانه یا خوشبختانه هنوز نمونه ای بی بدیل است از یک دائره المعارف سینمایی فارسی زبان. کتاب دو مرتبه هم تجدید چاپ شد و به چاپ سوم هم رسید. علیرغم آنکه مقطع زمانی که کتاب آن را برگزیده حدود سال 1980 می باشد، و در چاپ های بعدی هم محتوای کتاب به روز نشد، با این همه دست کم برای علاقمندان سینمای کلاسیک اثری گرانسنگ است. امتیازات کتاب را می توان در یک توضیح اجمالی مورد اشاره قرار داد: 1-نثر مختصر و موجز بيژن خرسند که واقعاً هنوز در نمونه های متآخر هم همانندی برایش نیست. 2-نیافتادن به ورطه خودنمایی و رعایت سادگی 3-نگاه صحیح و اصولی به آدمهای مهم سینما و فیلم های سینمایی 4-صفحه آرایی و حروفچینی مناسب.

در سال 1363 که چاپ دوم کتاب در تیراژی گسترده تر روانه بازار شد و بسیاری جوانان علاقمند به سینما با آن آشنا شدند، صفحه بندی و حتی محتوی کتاب علیرغم انتقاداتی که به آن وارد بود افسانه ای به نظر می رسید. به نظرم هنوز هم از پس گذشت سالها و با وجود اینترنت و چند تلاش نوشتاری دیگر برای تهیه دائره المعارف، همچنان دائره المعارف سینمایی بیژن خرسند کتای افسانه ای، در خور تقدیر، و شايان توجه جلوه می کند.


 تاريخ ارسال: 1388/8/11
کلید واژه‌ها:

نظرات خوانندگان
>>>فروشنده:

سلام کتاب دایره المعارف سینمای ایران رو می فروشم؛ به http://samsa99.blogfa.com/ مراجعه کنید.

0+0-

پنجشنبه 3 ارديبهش>>>OMID PNS:

معذرت میخوام اگه میتونید بابت تهیه ی کتاب دایره المعارف سینمای ایران راهنماییم کنید ممنون میشم به وبلاگم بیایید و اگاهم کنید. بازم ممنون. PNS.BLOGFA.COM

0+1-

پنجشنبه 11 دي 1393>>>OMID PNS:

سلام و درود عالی بود من خیلی وقته دنبال کتاب دایره المعارف سینمای ایران هستم میشه راهنماییم کنید از کجا میتوانم تهیه کنم.مرسی.

0+0-

پنجشنبه 11 دي 1393>>>فرهاد :

لطفا بیشتر کتاب در این سایت بزارید.

0+0-

چهارشنبه 7 آبان 1393>>>امير:

آيا مي توانيد همين كتابها و تعدادي كتاب سينمايي خوب ديگر را مجاني بگذاريد كه همه استفاده كنند؟ خسته نباشيد.

4+0-

جمعه 5 دي 1388>>>پیام امین پور:

زنده باد دائره المعارف سینمایی بیژن خرسند!

4+0-

دوشنبه 12 آبان 1388
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.