پرده سینما
جرم ساخته مسعود كیمیایی و جدایی نادر از سیمین ساخته اصغر فرهادی با نامزدی در 12 رشته در صدر نامزدهای جشنوارهی فیلم فجر قرار گرفتند.
نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بیست و نهمین دوره جشنواره بینالمللی فیلم فجر در بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، از سوی داوران بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) اسامی نامزدهای این بخش در رشتههای مختلف به شرح زیر اعلام شده است:
نامزدهای بهترین چهرهپردازی:
1. سعید ملکان (فرزند صبح)
2. محمدرضا قومی (جرم)
3. سعید ملکان (آلزایمر)
4. مهرداد میرکیانی (جدایی نادر از سیمین)
5. عبدالله اسکندری (یه حبه قند)
نامزدهای بهترین جلوههای ویژه رایانهای:
1. امیر سحرخیز، فرخ مجیدی و هادی اسلامی (آسمان محبوب)
2. امیررضا معتمدی (راه آبی ابریشم)
3. امیررضا معتمدی (سی و سه روز)
4. خیابانهای آرام (هدیش بیگدلی شاملو)
5. شهروز وظیفهشناس (سیزده 59 )
نامزدهای بهترین جلوههای ویژه میدانی:
1. نجف فتاحی (راه آبی ابریشم)
2. محسن روزبهانی (سی و سه روز)
3. جواد شریفی راد (سیزده 59)
4. عباس شوقی (خیابانهای آرام)
5. داوود یوسفیان (پایان نامه)
نامزدهای بهترین طراحی صحنه و لباس:
1. پروین صفری (راه آبی ابریشم)
2. سارا سمیعی (گزارش یک جشن)
3. ایرج رامینفر (جرم)
4. بابک پناهی (سی و سه روز)
5. محسن شاهابراهیمی (یه جبه قند)
نامزدهای بهترین صدابرداری:
1. محمود سماکباشی (جدایی نادر از سیمین)
2. اسحاق خانزادی (جرم)
3. آرش برومند (گزارش یک جشن)
4. بهمن اردلان (یه حبه قند)
5. طاهر پیشوا (ندارها)
نامزدهای بهترین صداگذاری:
1. محمدرضا دلپاک (باد و مه)
2. محمدرضا دلپاک (جدایی نادر از سیمین)
3. حسین مهدوی (سی و سه روز)
4. محمدرضا دلپاک (آسمان محبوب)
5. اسحاق خانزادی، علی ابوالصدق (جرم)
نامزدهای بهترین بازیگر مکمل مرد:
1. حامد بهداد (جرم)
2. شهاب حسینی (جدایی نادر از سیمین)
3. بهروز بقایی (سیب و سلما)
4. محسن تنابنده (ندارها)
5. حسین محباهری (گلچهره)
6. کامران تفتی (مرگ کسب و کار من است)
7. شاهرخ فروتنیان (آقا یوسف)
نامزدهای بهترین بازیگر مکمل زن:
1. ساره بیات (جدایی نادر از سیمین)
2. مهناز افشار (سعادت آباد)
3. ریما رامینفر (یه حبه قند)
4. شایسته ایرانی (آینههای روبرو)
5. آنا نعمتی (برف روی شیروانی داغ)
6. فریده سپاه منصور (آسمان محبوب)
7. سارینا فرهادی (جدایی نادر از سیمین)
نامزدهای بهترین بازیگر مرد:
1. مهدی هاشمی (آقا یوسف و آلزایمر)
2. پرویز پرستویی (سیزده 59)
3. فرخ نعمتی (برف روی شیروانی داغ)
4. علی مصفا (آسمان محبوب)
5. پولاد کیمیایی (جرم)
6. پژمان بازغی (ندارها)
7. حسین یاری (پاریس تا پاریس)
نامزدهای بهترین بازیگر زن:
1. لیلا حاتمی (جدایی نادر از سیمین)
2. ویشکا آسایش (ورود آقایان ممنوع)
3. مهتاب کرامتی (آلزایمر)
4. لادن مستوفی (گلچهره)
5. غزل شاکری (آینههای روبرو)
6. هانیه توسلی (ندارها)
7. فاطمه معتمدآریا (اینجا بدون من)
نامزدهای بهترین موسیقی:
1. کارن همایونفر (جرم)
2. بهزاد عبدی (فرزند صبح)
3. علیرضا کهن دیری (سیزده 59)
4. حیدر ساجدی (ورود آقایان ممنوع)
5. محمدرضا درویشی (باد و مه)
نامزدهای بهترین تدوین:
1. هایده صفییاری (جدایی نادر از سیمین)
2. واروژ کریم مسیحی (ندارها)
3. مصطفی خرقهپوش (جرم)
4. حسن حسندوست (آسمان محبوب)
5. حسین غضنفری (برف روی شیروانی داغ)
6. نازنین مفخم (گلچهره)
7. حسن ایوبی (سی و سه روز)
نامزدهای بهترین فیلمبرداری:
1. تورج منصوری (جرم)
2. فرخ مجیدی (آسمان محبوب)
3. بهرام بدخشانی (راه آبی ابریشم)
4. مسعود سلامی (سیزده 59)
5. محمود کلاری (جدایی نادر از سیمین)
نامزدهای بهترین فیلمنامه:
1. اصغر فرهادی (جدایی نادر از سیمین)
2. داریوش مهرجویی و حمیده محمدیفر (آسمان محبوب)
3. احمدرضا معتمدی (آلزایمر)
4. مسعود کیمیایی (جرم)
5. نگار آذربایجانی و فرشته طائرپور (آینههای روبرو)
6. علی رفیعی (آقا یوسف)
7. علیرضا طالبزاده (ندارها)
نامزدهای بهترین کارگردانی:
1. مسعود کیمیایی (جرم)
2. داریوش مهرجویی (آسمان محبوب)
3. اصغر فرهادی (جدایی نادر از سیمین)
4. احمدرضا معتمدی (آلزایمر)
5. محمد بزرگنیا (راه آبی ابریشم)
نامزدهای بهترین فیلم:
1. آسمان محبوب (داریوش مهرجویی)
2. جدایی نادر از سیمین (اصغر فرهادی)
3. جرم (مسعود کیمیایی)
4. آلزایمر (احمدرضا معتمدی)
5. 33روز (جمال شورجه)
جهانگیر الماسی، مجید انتظامی، ابوالقاسم طالبی، جابر قاسمعلی، علی معلم و حسن عباسی داوری بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) جشنواره بیست و نهم فیلم فجر را بر عهده داشتند.
مراسم پایانی جشنواره بیست و نهم فیلم فجر چهارشنبه 27 بهمن ساعت 19 در سالن اصلی مرکز همایشهای برج میلاد برگزار خواهد شد.
به گزارش ایسنا مرور لیست نامزدهای بیستونهمین جشنوارهی فیلم فجر گویای آن است كه فیلمهای جرم و جدایی نادر از سیمین به ترتیب با نامزدی در بخشهای (چهرهپردازی، طراحی صحنه و لباس، صدابرداری، صداگذاری، مكمل مرد، بازیگر مرد، موسیقی، تدوین، فیلمبرداری، فیلمنامه، كارگردانی و فیلم) و (چهرهپردازی، صدابرداری، صداگذاری، مكمل مرد، دو مورد مكمل زن، بازیگر زن، تدوینگر، فیلمبرداری، فیلمنامهنویسی، كارگردانی و فیلم) هریك با 12 مورد نامزدی درصدر قرار دارند.
آسمان محبوب ساختهی داریوش مهرجویی با 9 مورد (جلوههای ویژه رایانهای، صداگذاری، مكمل زن، بازیگر مرد، تدوین، فیلمبرداری، فیلمنامه، كارگردانی و فیلم) و پس از آن آلزایمر ساختهی احمدرضا معتمدی (بهترین چهرهپردازی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلمنامه، بهترین كارگردانی و بهترین فیلم)،
ندارها ساختهی محمدرضا عرب (صدابردار، بازیگر مكمل مرد، بازیگر مرد، بازیگر زن، تدوین، فیلمنامه) و 33 روز ساختهی جمال شورجه (جلوههای ویژهی رایانهای و میدانی، طراحی صحنه، صداگذاری، تدوین و فیلم) با 6 رشته كاندیداتوری در ردههای بعدی قرار میگیرد.
همچنین سیزده 59 به كارگردانی سامان سالور و راه آبی ابریشم محمد بزرگنیا دیگر فیلمهایی هستند كه به ترتیب در پنج رشته (جلوههای ویژهی میدانی و رایانهای، بازیگر مرد، موسیقی و فیلمبرداری) و (جلوههای ویژه میدانی و رایانهای، طراحی صحنه و لباس، فیلمبرداری و كارگردانی) نامزد هستند.
یه حبه قند به كارگردانی رضا میركریمی هم در چهار رشته (چهرهپردازی، طراحی صحنه، صدابرداری و بازیگر مكمل زن) كاندیدا شده است.
فیلمهای گلچهره وحید موسائیان (مكمل مرد، بازیگر زن، تدوین)، آقایوسف علی رفیعی (مكمل مرد، بازیگر زن و فیلمنامه)، آیینههای روبهرو به كارگردانی نگار آذربایجانی (مكمل زن، بازیگر زن و فیلمنامه)، برف روی شیروانی داغ ساخته محمدهادی كریمی (مكمل زن، بازیگر مرد و تدوین) هم آثاری هستند كه در سه رشته نامزد شدهاند.
گزارش یك جشن ساختهی جدید ابراهیم حاتمیكیا (طراحی صحنه و صدابرداری)، خیابانهای آرام به كارگردانی كمال تبریزی (جلوههای ویژهی میدانی و رایانهای)، فرزند صبح ساختهی بهروز افخمی (چهرهپردازی و موسیقی)، ورود آقایان ممنوع ساختهی رامبد جوان (بازیگر زن و موسیقی)، باد و مه اثر محمدعلی طالبی (صداگذاری و موسیقی) هم از فیلمهایی هستند كه هریك در دو رشته جزو كاندیداها قرار گرفتهاند.
پایاننامه ساختهی حامد كلاهداری (جلوههای ویژهی میدانی)، سعادتآباد به كارگردانی مازیار میری (مكمل زن)، پاریس تا پاریس ساختهی محمدحسین لطیفی (بازیگر مرد)، اینجا بدون من به كارگردانی بهرام توكلی (بازیگر زن)، سیب و سلما حبیبا... بهمنی (مكمل مرد)، مرگ كسب و كار من است ساختهی امیرحسین ثقفی (مكمل مرد) هم از فیلمهایی هستند كه تنها در یك رشته نامزد شدهاند.
انتشار مقالات سایت "پرده سینما" در سایر پایگاه های اینترنتی ممنوع است. |
|