پرده سینما

کیانوش عیاری: اصلاحات «خانه پدری» ویرانگر است

پرده سینما 

 

 

کیانوش عیاری که درباره‌ی سرنوشت اکران فیلم خانه پدری اظهارنظر صریحی نداشته است، سرانجام سکوتش را درباره‌ی آخرین ساخته‌ی سینمایی‌اش شکست.

نمایی از پشت صحنه خانه پدریاین کارگردان سینما در گفت‌وگویی با ایسنا، تصریح کرد: اکران فیلم خانه پدری در ایران به انجام پاره‌ای اصلاحات منوط شده است.

عیاری در پاسخ به اینکه آیا اصلاحات خانه پدری را پذیرفته است؟ پاسخ منفی داد و گفت: این اصلاحات ویرانگر هستند و با اعمال آنها هستی فیلم خانه پدری زیر سوال می‌رود.

کارگردان خانه پدری سپس به طرح این پرسش پرداخت که چرا باید آبشخور اصلی یک فیلم که صحنه قتل دختری توسط پدر و برادرش است، حذف شود؟ با حذف این صحنه دیگر از خانه پدری چیزی باقی نمی‌ماند!

به گزارش ایسنا، چندی قبل وزارت ارشاد فیلم خانه پدری را برای اهالی رسانه به نمایش گذاشت. در همان مقطع سجادپور معاون امور سینمایی سازمان سینمایی هم درباره‌ نمایش عمومی خانه پدری شرط گذاشته تا سکانس‌های ابتدای اپیزود اول حذف شود. (سکانس‌هایی که پدر و برادر، دختر خانواده را می‌کشند.)

خانه پدری جدیدترین ساخته‌ی کیانوش عیاری است که داستان آن از اواخر دوره‌ قاجار و اوایل پهلوی آغاز می‌شود. این فیلم درباره‌ پدری است که به همراهی پسرش، دخترش را به جرم اینکه آبروی خانواده را برده است، می‌کشد و در خانه‌اش به خاک می‌سپارد. تاثیر این اتفاق در 6 دهه در خانه‌ی پدری روایت می‌‌شود.

فیلم سینمایی خانه پدری چندی قبل در بخش‌ جنبی جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز نمایش داشت و مدیر این فستیوال آن را کشف سال جشنواره معرفی کرد. این در حالی بود که مسوولان سینمایی اجازه نمایش فیلم خانه پدری را در جشنواره‌ی ونیز ندادند و مسوولان ناجی هنر به عنوان سرمایه‌گذار این فیلم به دلیل نمایش بدون مجوز خانه پدری در ونیز اعلام کرد که این موضوع را پیگیری قضائی می‌کند.

بنا بر این گزارش،با توجه به اینکه کیانوش عیاری می‌گوید اصلاحات فیلم را نپذیرفته است، اکران این فیلم در ایران سخت به نظر می‌رسد.

در فیلم خانه پدری،مهدی هاشمی، مهران رجبی، شهاب حسینی، ناصر هاشمی، مینا ساداتی، نازنین فراهانی و غیره به ایفای نقش پرداختند.


 تاريخ ارسال: 1391/7/15
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.