پرده سینما

دو فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره کن 2013 حضور دارند

پرده سینما

فیلم‌های دوئت و بیشتر از دو ساعت در بخش‌های سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم کن رقابت می‌کنند.

 

تندیس جشنواره کنبه گزارش خبرآنلاین، برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن روز سه‌شنبه اسامی فیلم‌های بخش‌های سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه را اعلام کردند.

در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه، 9 فیلم برای دریافت جایزه نخل طلای فیلم کوتاه رقابت می‌کنند که فیلم 15 دقیقه‌ای بیشتر از دو ساعت به کارگردانی علی اصغری از ایران یکی از آن‌هاست.

جین کمپیون فیلمساز نیوزیلندی برنده جایزه اسکار و رئیس داوران بخش‌های سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه برنده جایزه این بخش را روز 26 مه (5 خرداد) در مراسم اختتامیه جشنواره کن معرفی می‌کند.

کمیته انتخاب فیلم‌های کوتاه این 9 فیلم را از میان 3500 فیلم کوتاه متقاضی از 132 کشور برگزید.

برای اولین بار فیلمی از فلسطین برای دریافت جایزه نخل طلای فیلم کوتاه رقابت می‌کند. فیلم‌هایی از ژاپن، بلژیک، لهستان، فرانسه، کره جنوبی و... دیگر رقبای این بخش هستند.

همچنین 18 فیلم (14 فیلم داستانی و چهار فیلم انیمیشن) برای رقابت در بخش سینه‌فونداسیون انتخاب شده‌اند که دوئت به کارگردانی نوید دانش از ایران یکی از آن‌هاست.

 این فیلم که تولید مدرسه هنرهای سینما، تئاتر کارنامه است، سال گذشته در پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم دانشجویی در بخش داستانی جایزه بهترین کارگردانی را دریافت کرد.

 برندگان سه جایزه سینه‌فونداسیون 24 مه (3 خرداد) معرفی می‌شوند.

 بخش سینه‌فونداسیون را ژیل ژاکوب رئیس فعلی جشنواره کن سال 1998 راه‌اندازی کرد. برگزارکنندگان این بخش با هدف کشف فیلمسازان جدید هر سال بین 15 تا 20 فیلم کوتاه و نیمه‌بلند به کارگردانی دانشجویان فیلمسازی از سراسر جهان را انتخاب می‌کنند.

 امسال 1500 فیلم از 277 مدرسه در سراسر جهان به کمیته انتخاب بخش سینه‌فونداسیون ارسال شد.

حضور اولین فیلم بلند فیلمساز برنده جایزه اول بخش‌های سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه در دوره‌های آتی جشنواره کن قطعی است.

 شصت و ششمین جشنواره فیلم کن 15 مه (25 اردیبهشت) با درام گتسبی بزرگ به کارگردانی باز لورمان آغاز می‌شود و با تریلر فرانسوی زولو ساخته ژروم سال به پایان می‌رسد.

استیون اسپیلبرگ فیلمساز آمریکایی رئیس هیات داوران بخش مسابقه اصلی است و اودری توتو بازیگر فرانسوی اجرای مراسم افتتاحیه و اختتامیه را به عهده دارد.

 جین کمپیون رئیس داوران بخش سینه‌فونداسیون و فیلم‌های کوتاه تنها فیلمساز زن است که در تاریخ برگزاری جشنواره کن برنده جایزه نخل طلایی (برای فیلم پیانو) شده است.


 تاريخ ارسال: 1392/1/28
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.