پرده سینما

مسعود کیمیایی: از قدرت پول نگرفته‌ام

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

مسعود کیمیاییمسعود کیمیایی کارگردان با سابقه سینمای ایران شب گذشته با حضور در برنامه «هفت» درباره برخی حواشی که پیرامون صحبتهای اخیر وی به وجود آمده بود و همچنین دوران فیلمسازی اش سخن گفت.

به گزارش مهر، مسعود کیمیایی کارگردان با سابقه سینمای ایران شب گذشته 31 مرداد ماه مهمان برنامه سینمایی «هفت» بود. کیمیایی که بعد از سالها در تلویزیون حضور پیدا کرده بود در گفتگویی که با محمود گبرلو مجری برنامه داشت ضمن صحبت درباره دوران فیلمسازی اش به دفاع از خود در مقابل برخی رسانه ها پرداخت که طی ماه های اخیر وی را متهم به دولتی بودن و همکاری با برخی از افراد امنیتی کرده بودند.

وی در ابتدای صحبتهایش با اشاره به اینکه ما مردم روزگار خود هستیم و هر آنچه را که داریم باید پاس بداریم و وی هم از همان طایفه است، درباره فیلم قیصر گفت:  قیصر یعنی عکس العمل و اصلاً سینمای من سینمای عکس العمل است و هنری که عکس العمل نباشد و خاموش باشد من مِهری به آن ندارم.

کیمیایی با اشاره به التهابی که در آن زمان میان مردم وجود داشت عنوان کرد که ساخت این فیلم عکس العملی نسبت به همین اتفاقات بوده و برای همین فروش آن در آن مقطع زمانی زیاد شده است.

کارگردان فیلم سینمایی حکم با اشاره به گفتگویی که چند ماه قبل با یکی از رسانه‌ها کرده بود، گفت: مدتی قبل با یکی از رسانه ها گفتگویی انجام دادم که جنجالی شد. این مصاحبه را خوب نگاه نکرده و با عجله از آن نتیجه‌گیری کرده بودند.

 

وزارت اطلاعات به من کمک نکرده است

 

کیمیایی در بخشی از صحبتهایش درباره همکاری اش با سعید امامی گفت: من را متهم کرده اند که برای ساخت سلطان و ضیافت وزارت اطلاعات به من کمک کرده و سعید امامی سرمایه گذار یکی از فیلمهایم بوده است در صورتی که من این آقا را دو بار بیشتر ندیدم. به من پیشنهاد ساخت یک فیلم را داد اما امکان ساخت آن فراهم نشد بنابراین در تیتراز هیچ کدام از فیلمهای من نام سعید امامی مشاهده نمی‌شود چون اصلا با او کار نکردم.کیمیایی رو به دوربین کرد و گفت: تمام کنید ماجرای سعید امامی را برای من. من هیچگاه برای ساخت فیلم‌هایم از قدرت پول نگرفته ام. سعید امامی را پتک کرده اند و مدام در طول این سالها در سر من کوبیده اند.

 

قبل از متروپل پنج فیلمنامه مرا رد کردند

 

وی ادامه داد: من پول فیلمهایم را هیچگاه از قدرت نگرفتم بلکه مردم خودشان با خرید بلیت، پول این فیلم ها را پرداختند. دو سال پیش قبل از ساخت متروپل پنج سناریوی من رد شد و حتی متروپل هم اسم هایش مدام رد می شد. 5 فیلمنامه من را نگه داشته بودند و می گفتند که ششمی را بیاور. نگاهی که یک فیلمنوشت به جامعه دارد اگر قرار باشد تغییر کند جای خود فیلمساز هم باید تغییر کند و وقتی این اتفاق می افتد مدام از جامعه دور می شود و اصلا فکرش ساییده می شود و متروک می شود و این می شود متروپل!

کیمیایی که در طول حضورش روی آنتن تلویزیون مدام تاکید داشت که هیچگاه برای ساخت آثارش از قدرت پول نگرفته است، در بخشی دیگر از حرفهایش گفت: فضیلت من از جایی شروع می شود که تا این لحظه پولی از قدرت نگرفتم که فیلم بسازم. من در این سالها خیلی سختی کشیدم چون ذاتم ذات مستقلی است.  شاید به قول آن روزنامه پول گرفتن خوب هم باشد اما من نگرفتم و بلد نبودم اینطوری فیلم بسازم و تا حالا با سرزمینم بودم و با سرزمینم زندگی کردم.

 

دوست دارم فیلم کوروش را بسازم

 

مسعود کیمیاییکارگردان جرم و اعتراض با اشاره به علاقه ای که به ساخت فیلم «کوروش» دارد، متذکر شد: بعد از ساخت 30 فیلم آیا بودجه فیلم من باید اینقدر باشد؟ من خیلی دوست دارم فیلم «کوروش» را بسازم اما این موقعیت برایم پیش نمی آید. هیچ اتفاق غیر اخلاقی در طول این سالها در زندگی من نیفتاده است.

 

به من می‌گویند تو سینما آتش زده‌ای

 

کارگردان سفر سنگ با اشاره به اینکه وی را متهم کرده اند که در اوایل انقلاب سینماها را آتش زده است، توضیح داد: به من می گویند تو سینماها را در اوایل انقلاب آتش زده‌ای. آقای گبرلو شما متن استعفا من را ار تلویزیون خوانده اید. من برای نمایش فیلم و سینما و موسیقی به تلویزیون آمده بودم مگر می شود یک هنرمند چنین کاری انجام دهد. هنرمند باید با فیلم هایش اعتراضش را نشان دهد.

 

سال 55 قسم خوردم روشنفکر نیستم

 

کیمیایی در پاسخ به پرسش گبرلو مبنی بر اینکه آیا می توان مسعود کیمیایی را یک روشنفکر خواند، بیان کرد: تعریف روشنفکر از دیدگاه های مختلف فرق می کند. در برخی از این تعریف ها روشنفکر کنار مردم قرار ندارد. سال 55 اعلام کردند که می خواهند از روشنفکرها حمایت کنند من همان موقع به مجله فردوسی زنگ زدم و گفت که می خواهم مصاحبه کنم. در آن مصاحبه اعلام کردم که به خون فرزندم من روشنفکر نیستم. خیلی ها هنوز هم که هنوز است می گویند کیمیایی قسم خورده که روشنفکر نیست.

این کارگردان با سابقه سینما درباره صحبتهای یکی از منتقدانش گفت: آقای پشت کوهی (فرج سرکوهی) به من اتهام می زند که چهارسال قبل تو در یک اتاق در خانه پدرت زندگی می کردی و الان یک آپارتمان دو خوابه خریده ای. نظرتنگی بعضی ها را می بینید. چند سال قبل تلویزیوین 5 فیلم من را خرید و مقداری پول به من داد مقداری پول هم خودم گذاشتم و این خانه را خریدم.

 

به حرف 90درصد منتقدان گوش ندهید

 

 

کیمیایی با اشاره به اینکه در طول این سالها هیچگاه قصد ترک وطن را نداشته است، درباره منتقدان گفت: جوان ها به حرف نود در صد منتقد ها گوش ندهند و به دنبال استعداد خودشان باشند چون آنها راه را درست نشان نمی دهند. خیلی از فیلمسازان ما به نقد با اهمیت روبرو نمی شوند و تعداد کمی هستند که نقد می کنند وشریف اند. استعداد جوان آتشفشان است و باید درست نگهداری شود تا با سلامت فیلم بسازد. یک جمله ممکن است به جوان راه بد را نشان بدهد. وی با اشاره به اینکه پرویز دوایی یا جواد طوسی به فیلم های وی شریف نگاه می کنند، عنوان کرد: جواد طوسی رابطه اش با من، انطباق دوست داشته هایش است و جهان بینی اش با من منطبق است. بعضی از منتقدان جوان خصمانه نگاه می کنند و بعضی با احترام می گویند فیلمت بد است. ای کاش همه چیز را درست نگاه کنند بگویند بد است و فقط عقیده‌شان را اعلام نکنند. اگر منتقد دلایل نپسندیدنش را به من بگوید، می فهمم حجم دانستگی اش چقدر است.

 وی همچنین درباره آن تعداد از اهالی سینما که ایران را ترک کرده اند، اشاره کرد: من خیلی دلگیر کسانی هستم که ازایران رفته‌اند. باید شرایطی فراهم کنیم تا آنها برگردند و فرصت فعالیت پیدا بکنند. الان 35 سال گذشته است و دیگر عقاید و تفکرات خیلی از اینها که رفته اند تغییر کرده است.

کیمیایی در پاسخ به اینکه چرا خودش از ایران نرفت‌، گفت: من عاشق سرزمینم هستم و نمی‌توانم از اینجا دور شوم. من اینجا نفس می‌کشم و فیلم می‌سازم پس برای چه موضوعی بروم. من در اینجا به تربیت دانشجویانی مشغول هستم و معلمی را شریف‌ترین کاری می‌دانم که انجام می‌دهم چون هر آنچه بلدم را آموزش می‌دهم.

 

یک ماه و نیم دیگر فیلم جدیدی می‌سازم

 

 

کیمیایی در پایان صحبتهایش با اشاره به اینکه در کارگاه آموزش فیلمسازی اش استعدادهای زیادی می بیند که در آینده موفق خواهند شد، بیان کرد: یک ماه و نیم دیگر با بچه های مدرسه فیلمسازی‌ام ساخت فیلم تازه ای را شروع می کنم.


 تاريخ ارسال: 1393/6/1
کلید واژه‌ها:

نظرات خوانندگان
>>>MILAD:

چقدر پرت و پلا و متناقض حرف میزد

11+4-

شنبه 1 شهريور 1393>>>یکی از گوزن‌ها:

شاید از سید پول گرفته باشه!

11+4-

شنبه 1 شهريور 1393
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.