پرده سینما

دیدار با توران مهرزاد، مادر مهربان سینما در بیمارستان

پرده سینما


 
توران مهرزاد. عکس از ایسنا

توران مهرزاد مادر دوست‌داشتنی و مهربان سینما، تئاتر و تلویزیون چند روزی است که در بیمارستان بستری شده و علی‌رغم دردی که در کمر دارد اما همه چیز را بسیار مثبت می‌بیند.

به گزارش ایسنا، شنیدن خبر بستری شدن این بازیگر به سرعت ما را به بیمارستان کشاند و با توجه به سن و سال توران مهرزاد انتظار داشتیم او را در حال نامساعدی ببینیم اما خوشبختانه حال او بسیار خوب است و خودش می‌گوید: «پایم روی سنگ خانه سر خورد و به زمین افتادم و از ناحیه صورت و کمر دچار مشکل شدم و چند روزی است که در بیمارستان تحت مداوا هستم و به خاطر کهولت سن امکان اینکه عمل جراحی انجام شود، وجود ندارد و باید زمان دردم را آرام کند.»

وی که با خوشرویی پذیرای خبرنگاران و عکاس ایسنا شده بود، گفت: نزدیک به 70 سال خدمت کردم و همه را دوست دارم، همه هم من را دوست دارند، خصوصاً شما خبرنگاران که همیشه رابطه خوبی بین ما بوده است. این بازیگر که از آخرین کارش تله فیلم حبیب نزدیک به چهار سال می‌گذرد با ابراز رضایت از استقبالی که از این فیلم شد، اظهار کرد: بازخورد بسیار خوبی داشتم و خوشحالم که در این کار حضور پیدا کردم. همیشه روالم این گونه بوده که یا چیزی را قبول نمی‌کنم یا وقتی قبول می‌کنم با جان و دل در آن حضور پیدا می‌کنم. به هر حال من بچه تئاتر هستم و بزرگ شده مکتب نوشین‌ام.

مهرزاد ادامه داد: خود آقای ضرغامی به من گفت؛ پنج دفعه تله فیلم حبیب را دیده است و هر دفعه هم به صحنه من رسیده گریه کرده است که گفتم نزدیکی زیادی به این نقش داشتم و با تمام وجود آن را حس می‌کردم. وی فعالیت این سال‌هایش را بیشتر در رادیو عنوان کرد و گفت: رادیو مثل خانه‌ام است و از آقای خجسته تشکر می‌کنم که توجه زیادی به من دارند. هر وقت هم از من دعوت می‌کنند با جان و دل به آن‌جا می‌روم و در نمایشی حضور پیدا می کنم و یا شعر می‌خوانم.

توران مهرزاد با زمزمه شعری از حافظ اظهار کرد: « نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت/ به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد»

توران مهرزاد در بیمارستان طوس. عکس از ایسنااین بازیگر که در صحبت‌هایش بارها به عبدالحسین نوشین اشاره می‌کند، ادامه داد: او افتخار ایران بود و اکثر کارگردانان و تهیه‌کنندگان شاگرد نوشین بوده‌اند، خود من هم از 14 سالگی با او کار کردم.

مهرزاد با اشاره به تنها فرزندش که در خارج از ایران زندگی می‌کند، گفت: پسرم کامران خاشع در ایتالیا زندگی می‌کند و آهنگساز بسیار مطرحی است و افتخار من محسوب می‌شود. دو نوه هم دارم که هر دو تحصیلات عالیه دارند و در کارشان بسیار موفق هستند. بعد از مملکتم دلخوشی من پسر، عروس و نوه‌هایم محسوب می‌شوند.

این بازیگر که همچنان علاقه زیادی به بازیگری دارد، ادامه داد: دیگر پیر شده‌ام و توان کار کردن ندارم. علی‌رغم اینکه علاقه‌ام زیاد است برای حبیب هم چون علاقه‌مند بودم، نقش را قبول کردم و برای چهار روز 20 میلیون به من دادند. اما بعد از آن مریض شدم و دیدم در توانم نیست که بخواهم مقابل دوربین باشم.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: البته اگر حالم خوب شود حاضرم در فیلمی که دوست داشته باشم کار کنم اما به شرط آنکه نقش طولانی نباشد. علاقه‌مندم نقش مادری را بازی کنم که با فداکاری فرزندش را بزرگ کرده است. مانند خودم که فرزندم را بدون اینکه پدرش بالای سرش باشد بزرگ کردم.

مهرزاد بار دیگر با یادآوری خاطرات سال‌های اول شروع کار هنری‌اش گفت: با حمید سمندریان در یک کلاس بودیم و علی‌رغم اینکه جایگاهی پیدا کرده بودم اما نوشین به ما می‌گفت که همیشه باید کار کرد چیزی که من به پسرم می‌گویم.

این بازیگر که با کارگردان‌های مطرحی همکاری داشته است، از نوشین به عنوان بهترین کارگردانی که در تئاتر با او کار کرده است نام برد و گفت: در تلویزیون هم همکاری با داود میرباقری در سریال امام علی (ع) بسیار لذت‌بخش بود که نقش اسماء را بازی کردم و حتی در آن سن، صحنه‌های سوارکاری داشتم که میرباقری از این کار من بسیار تعجب کرده بود.

وی افزود: در سینما هم سه فیلم با داریوش مهرجویی کار کردم که آن هم بسیار خوب بود. در واقع از طریق عزت‌الله انتظامی که از بچگی با هم بزرگ شدیم به داریوش مهرجویی معرفی شدم و در فیلم هامون بازی کردم. بعد از آن هم پری و لیلا را با این کارگردان کار کردم. او انسان بسیار باشعور و فهمیده‌ای است و احترام زیادی به هنرمندان می‌گذارد، همیشه هم پیگیر حالم بوده است.

توران مهرزاد همچنین با یادآوری سابقه همکاری‌اش با علی حاتمی در فیلم دلشدگان از او به عنوان مرد بسیار نازنین یاد کرد و گفت: بسیار فهمیده بود و انگار خدا او را برای نویسندگی و کارگردانی سینما خلق کرده بود. با وجود اینکه نقشم کوتاه بود اما تجربه بسیار خوبی بود و صد حیف که زود از میان ما رفت.

وی درباره ارتباط با هم‌دوره‌هایش نیز اظهار کرد: الان بیشتر با بچه‌های رادیو ارتباط دارم. خواهرم ایران بزرگمهر که از دوبلوران بسیار خوب است در نزدیکی خانه‌ام زندگی می‌کند و ارتباط زیادی با هم داریم.

توران مهرزاد. از از ایسنااین بازیگر با ابراز رضایت از وضعیت زندگی‌اش گفت: هنرمند باید همیشه عزت نفس داشته باشد. من هم هیچ وقت به خاطر پول کار نکردم. حتی خیلی‌ها پول زیاد به من می‌دادند و با اینکه به تنهایی بچه‌ام را بزرگ می کردم اما همیشه با آبرو بوده‌ام و با سربلندی کار کردم و خوشحالم که دوام آوردم. هیچ وقت هنر را به پول نفروختم و الحمدالله هم تا به حال محتاج کسی نشدم. هیچ گله‌ای هم از کسی ندارم.

مهرزاد بار دیگر با نام بردن از ضرغامی و خجسته ادامه داد:‌ آن‌ها احترام خاصی به من می‌گذارند و در حال حاضر رادیو را خانه خود می‌دانم و بچه‌هایی که آنجا هستند را مانند فرزندانم دوست دارم. به خصوص خانم شهین نجف‌زاده که همیشه پیگیر حالم است.

این بازیگر پیشکسوت خطاب به جوانان علاقه‌مند به بازیگری گفت: عزیزان دل من که با زحمت درس خوانده‌اید به شما توصیه می‌کنم فقط به دنبال اینکه بازیگر شوید نباشید. باید این هنر در رگ و ریشه‌تان باشد و اگر می‌بینید در جای دیگری مفیدتر هستید، سعی کنید کاری کنید تا مملکت ترقی کند.

توران مهرزاد در پایان این دیدار با قرائت شعری آن را به خبرنگاران و عکاس ایسنا هدیه کرد. وی همچنین از توجه و پیگیری‌های پزشکان و پرستاران بیمارستان «طوس» قدردانی کرد.

توران مهرزاد با نام اصلی فاطمه بزرگمهری راد متولد 1309 در تهران است و از جمله آثار سینمایی او می‌توان به شب آفتابی، خط قرمز، برزخی‌ها، میهمانی خصوصی، مکافات، هامون، همه یک ملت ،دلشدگان، دل و دشنه، پری، برج مینو، لیلا، جان سخت، قرمز و عینک دودی اشاره کرد.


 تاريخ ارسال: 1393/6/4
کلید واژه‌ها:

نظرات خوانندگان
>>>soheil:

Good:-)

0+0-

جمعه 7 شهريور 1393
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.