پرده سینما

جشنواره‌ها و جایزه‌های مهم سینمایی در سال ۲۰۱۴

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

برگزاری جشنواره‌های معتبر سینمایی چون کن، ونیز و برلین، اعطای جوایز سینمایی اسکار و گلدن گلوب و حضور سینماگران ایرانی در عرصه جهانی، از جمله مهم‌ترین رویداهای سینمایی جهان در سال ۲۰۱۴ بودند. در فاصله دو روز مانده به پایان سال ۲۰۱۴ میلادی، در ادامه نگاهی خواهد شد به مهم‌ترین رویدادهایی که سینمای جهان در طول ۱۲ ماه اخیر به خود دیده است. «پرده سینما»، این گزارش را که حسین شایسته برای ایسنا تهیه کرده است (پس از ویرایش) بازنشر می‌کند.

 

● (۱۲ ژانویه) - جوایز گلدن گلوب/ پیشتازی «استیو مک‌کوئین»

هفتاد و یکمین مراسم سالانه اعطای جوایز سینمایی گلدن گلوب، روز دوازدهم ژانویه در لس‌آنجلس برگزار شد و فیلم «۱۲ سال بردگی» ساخته «استیو مک‌کوئین» در بخش بهترین فیلم درام اثر بر‌تر معرفی شد، عنوان بهترین فیلم موزیکال یا کمدی به «اخاذی آمریکایی» ساخته «دیوید اُ. راسل» رسید و «آلفونسو کوآرون» برای فیلم «جاذبه» جایزه بهترین کارگردانی را به خانه برد. جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی به «زیبایی بزرگ» ساخته «پائولو سورنتینو» رسید و فیلم «گذشته» نماینده سینمای ایران در این بخش به توفیقی دست نیافت. در سایر بخش‌ها نیز جایزه‌ بهترین بازیگر اصلی مرد فیلم درام را «متیو مک‌کانهی»، جایزه بازیگر اصلی مرد فیلم کمدی یا موزیکال را «لئوناردو دی‌کاپریو» برای «گرگ وال‌استریت»، بهترین بازیگر نقش اصلی زن فیلم درام را «کیت بلانشت» برای فیلم «جاسمین غمگین» و جایزه بهترین بازیگر زن اصلی فیلم موزیکال یا کمدی گلدن گلوب ۲۰۱۴ را «امی آدامز» برای بازی در فیلم «اخاذی آمریکایی» دریافت کردند.

 

● (۶ تا ۱۶ فوریه) – جشنواره فیلم برلین/ درخشش سینمای آسیا

شصت و چهارمین جشنواره فیلم برلین با حضور «جیم جارموش» کارگردان و فیلمنامه‌نویس صاحب‌نام آمریکایی در مسند ریاست هیئت داوران برگزار شد و در‌‌نهایت جایزه خرس طلای این جشنواره به‌عنوان سومین رویداد معتبر سینمای جهان به درام جنایی «زغال سیاه، یخ نازک» ساخته «دیائو وینان» محصول چین اعطا شد. این فیلم تحسین‌برانگیز همچنین خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد را برای «لیائو فان» به‌همراه آورد. «هتل بزرگ بوداپست» ساخته وس اندرسون جایزه بزرگ هیئت داوران را برای دومین فیلم بر‌تر جشنواره امسال کسب کرد و جایزه بهترین کارگردانی جشنواره برلین به «ریچارد لینک‌لیتر» برای فیلم «پسرانگی» اعطا شد. از «کن لوچ» نیز با اهدای خرس طلایی یک عمر دستاورد سینمایی جشنواره برلین، تقدیر شد.

 

● (۱۶ فوریه) - جوایز بفتا / «۱۲ سال بردگی» و خیز به سمت اسکار

مراسم اعطای جوایز آکادمی فیلم بریتانیا (بفتا) شامگاه ۱۶ فوریه ۲۰۱۴ در لندن برگزار شد و فیلم «۱۲ سال بردگی» ساخته «استیو مک‌کوئین» در حضور آثاری چون «کاپیتان فیلیپس»، «جاذبه»، «فیلومنا» و «اخاذی آمریکایی» جایزه بهترین فیلم را از آن خود کرد، برگزارکنندگان جوایز فیلم بافتا جایزه بهترین کارگردانی را در حضور فیلمسازان نامداری از جمله «مارتین اسکورسیزی»، «دیوید اُ. راسل» و «پل گرین‌گراس» به «آلفونسو کوآرون» برای فیلم «جاذبه» اعطا کردند و فیلم «زیبایی بزرگ» بهترین فیلم خارجی این رویداد سینمایی شد، در بخش بهترین انیمیشن بلند، فیلم «منجمد» و «عمل کشتن» بهترین مستند جوایز بفتا شد.

 

● (دوم مارس) - اسکار/ «۱۲ سال بردگی» بهترین فیلم شد

مراسم اعطای جوایز هشتاد و ششمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز دوم مارس در سالن دالبی تیه‌تر لس‌آنجلس برگزار شد و فیلم «۱۲ سال بردگی» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم شد و «آلفونسو کوآرون» جایزه بهترین کارگردانی را برای «جاذبه» کسب کرد. در بخش بهترین بازیگر نقش اصلی مرد جایزه اسکار به «متیو مک‌کانهی» برای نقش‌آفرینی در فیلم «باشگاه خریدارن دالاس» رسید و «کیت بلانشت» برای فیلم «جاسمین غمگین» بهترین بازیگر نقش اصلی زن اسکار شد. «زیبایی بزرگ» ساخته «پائولو سورنتینو» جایزه بهترین فیلم خاجی اسکار را به خانه برد و اسکار بهترین انیمیشن به «منجمد» پرفروش‌ترین پویانمایی تاریخ سینما تعلق گرفت. در بخش بهترین مستند بلند، «۲۰ قدم تا آزادی» ساخته «مورگان نویل»، «گیل فرایسن» و «کاترین راجرز» بهترین اثر شناخته شد و فیلم کوتاه اکشن «هلیوم» جایزه اسکار فیلم کوتاه را دریافت کرد. جایزه بهترین فیلمنامه اصلی اسکار نیز به «اسپایک جونز» برای نگارش فیلمنامه «Her» اعطا شد.

 

● لیلا حاتمی و عباس کیارستمی در کن

«لیلا حاتمی» بازیگر سر‌شناس ایرانی که با فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» در سطح بین‌المللی شناخته شد، امسال به‌عنوان یکی از اعضای هیأت داوران بخش رقابتی جشنواره کن انتخاب شد. وی پیش از این نیز داوری جشنواره‌های فیلم کوتاه دبی (۲۰۰۱)، کارلووی واری (۲۰۰۶)، دوویل (۲۰۱۱)، مراکش (۲۰۱۱)، کاستندورف (۲۰۱۲)، رم (۲۰۱۲) و پرتقال طلایی ترکیه (۲۰۱۳) را در کارنامه سینمایی خود دارد. همچنین مسئولان برگزاری شصت و هفتمین جشنواره معتبر فیلم کن عباس کیارستمی چهره شناخته شده و جهانی سینمای ایران را امسال به‌عنوان رئیس هیأت داوران فیلم کوتاه و سینه فونداسیون این رویداد سینمایی معرفی کردند. کیارستمی یک بار در سال ۱۹۹۷ با فیلم «طعم گیلاس» جایزه نخل طلای این فستیوال را از آن خود کرد.

 

● (۲۴ می‌) - جشنواره کن / «خواب زمستانی» برنده نخل طلا

شصت‌ و‌ هفتمین جشنواره فیلم کن شامگاه دوشنبه (۲۴ می‌) با اعطای جایزه نخل طلا به فیلم «خواب زمستانی»، ساخته نوری بیلگه‌جیلان، کارگردان سر‌شناس ترکیه به کار خود پایان داد، بخش رقابتی جشنواره کن امسال به ریاست «جین کمپیون» در رأس هیأت داوران شاهد رقابت چهره‌های نامداری چون «ژان-لوک گدار»، «برادران داردن»، «مایک لی»، «کن لوچ»، «دیوید کراننبرگ» بود، اما این «نوری بیلگه‌جیلان» بود که نخل طلا را برای سینمای ترکیه به ارمغان آورد. جایزه بزرگ جشنواره کن که دومین جایزه معتبر این جشنواره پس از نخل طلا به‌شمار می‌رود، به فیلم «شگفتی‌ها» ساخته آلیس رورواچر، سینماگر زن ایتالیایی رسید و «مامی»، ساخته زاویه دولان و «خداحافظی با زبان» ساخته ژان-لوک گدار به‌صورت مشترک جایزه هیأت داوران را کسب کردند. جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن ۲۰۱۴ به «بنت میلر» برای فیلم «شکارچی روباه» رسید و در بخش بهترین بازیگری مرد و زن نیز به‌ترتیب «تیموتی اسپال» و «جولیان مور» برگزیده شدند.

 

● (۱۰ ژوئن) - اسکار سینمای ایتالیا

مراسم اعطای جوایز پنجاه و هشتمین دوره جوایز سینمایی «دیوید دوناتلو» موسوم به اسکار سینمای ایتالیا روز دهم ژوئن در مراسمی باشکوه در شهر رم برگزار شد و درنهایت فیلم «سرمایه انسانی» ساخته «پائولو ویرزی» موفق به کسب جایزه بهترین فیلم این رویداد سینمایی شد و «پائولو سورنتینو» برای فیلم برنده اسکار «زیبایی بزرگ» موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی شد. «سرمایه انسانی» در جوایز امسال دوناتلو علاوه ‌بر کسب جایزه بهترین فیلم، موفق به کسب جوایز در بخش‌های بهترین فیلمنامه، بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر نقش مکمل شد و «زیبایی بزرگ» نیز علاوه بر بهترین کارگردانی در بخش بهترین بازیگر مرد نیز برنده جایزه شد. «هتل بزرگ بوداپست» ساخته «وس اندرسون» نیز جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار سینمای ایتالیا را به خانه برد.

 

● (۶ تا ۱۶ اوت) - جشنواره لوکارنو / یوزپلنگ طلایی برای یک آسیایی

شصت و هفتمین جشنواره فیلم لوکارنو، روز ۱۶ اوت در سوئیس با اعطای جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم به «چیزی که از پیش آمده» به کارگردانی «لاو دیاز» محصول سینمای فیلیپین به کار خود پایان داد. این فیلم علاوه ‌بر کسب جایزه اصلی این رویداد سینمایی، جایزه فیپرشی (انجمن بین‌المللی منتقدین فیلم)، جایزه فدراسیون بین‌المللی انجمن‌های فیلم را به‌همراه جایزه کیفیت زندگی جشنواره را از آن خود کرد. بخش رقابتی بین‌المللی جشنواره فیلم لوکارنو به ریاست «جیانفرانکو روسی»، جایزه ویژه هیأت داوران این رویداد سینمایی را نیز به فیلم «گوش کن فیلیپ» ساخته «الکس راس پری» از آمریکا اعطا کردند و جایزه یوزپلنگ‌ طلایی بهترین کارگردانی نیز به «پدرو کاستا»، کارگردان پرتغالی فیلم «پول اسب» رسید.

 

● (۲۷ اوت تا ۶ سپتامبر) - ونیز/ شیر نقره‌ای برای «قصه‌ها»

مراسم اعطای جوایز هفتادو یکمین جشنواره فیلم ونیز، شامگاه ششم سپتامبر با اعطای جایزه شیر طلا به کمدی سورئال «کبوتری روی شاخه به هستی فکر می‌کند» ساخته «روی اندرسون» برگزار شد و فیلم نامزد شیر طلای «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد، جایزه بهترین فیلمنامه یکی از معتبر‌ترین رویدادهای سینمایی جهان را از آن خود کرد. جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی به «آندری کونچالوفسکی» ۷۷ ساله برای فیلم «شب‌های سفید مرد پستچی» از روسیه رسید و مستند «نگاه سکوت» ساخته «جاشوا اوپنهایمر» جایزه بزرگ هیأت داوران جشنواره ونیز ۲۰۱۴ را کسب کرد. در بخش بازیگری جایزه بهترین بازیگر مرد به «آدام درایور» و بهترین بازیگر زن به «آلبا رورواچر» برای فیلم «قلب‌های گرسنه» اعطا شد.

 

● (۱۱ دسامبر) - درخشش ایرانیان در جوایز آسیا-پاسفیک ۲۰۱۴

هشتمین مراسم سالانه‌ اعطای جوایز سینمایی آسیا-پاسیفیک شامگاه ۱۱ دسامبر با حضور اصغر فرهادی در رأس هیأت داوران بخش رقابتی در شهر بریسبان استرالیا برگزار شد و «رخشان بنی‌اعتماد» برای کارگردانی فیلم «قصه‌ها» جایزه بزرگ هیأت داوران آسیا-پاسیفیک ۲۰۱۴ را کسب کرد و جایزه بهترین فیلمنامه به «نیما جاویدی» برای فیلم «ملبورن» به نمایندگی از ایران تعلق گرفت. همچنین «مریلا زارعی» در بخش بازیگری زن برای فیلم «شیار ۱۴۳» شایسته تقدیر شناخته شد و جایزه بهترین فیلم مستند این رویداد سینمایی نیز به «هزار و یک سیب» به کارگردانی طا‌ها کریمی رسید. «رضا درمیشیان»، کارگردان‌، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس ایرانی به‌عنوان برنده جایزه ۱۰ هزار دلاری توسعه شبکه نت‌پک برای فیلم «من عصبانی نیستم» معرفی شد. در بخش بهترین فیلم و کارگردانی این رویداد سینمایی نیز به ترتیب «لویاتان» ساخته «آندری زویاگینتسف» از روسیه و «نوری بیلگه‌جیلان» کارگردان سر‌شناس و ترک‌تبار فیلم «خواب زمستانی» موفق به کسب جایزه شدند.

 

● (۱۳ دسامبر) - جوایز فیلم اروپا – درخشش «آیدا»

مراسم اعطای جوایز بیست و هشتمین دوره جوایز فیلم اروپا روز ۱۳ دسامبر در شهر «ریگا» پایتخت لتونی با درخشش فیلم «آیدا» نماینده سینمای لهستان در اسکار ۲۰۱۵ برگزار شد. «آیدا» در رقابت با «خواب زمستانی» از ترکیه، «لویاتان» از روسیه و «نیمفومانیاک» از دانمارک موفق به کسب جازه بهترین فیلم جوایز اروپا شد و «پاولیکوفسکی» نیز در حضور چهره‌های سر‌شناسی چون «نوری بیلگه‌جیلان» کارگردان صاحب‌نام ترکیه‌ای فیلم «خواب زمستانی»، «آندری زویاگینتسف» (لویاتان)، «استیون نایت» (لاک)، «پائولو ویرزی» (سرمایه ‌انسانی) و «روبن اوستلاند» (توریست) به‌عنوان بهترین کارگردان سال اروپا معرفی شد. «ماریون کوتیار» بازیگر صاحب‌نام فرانسوی نیز برای بازی در فیلم «دو روز، یک شب» از «برادران داردن» به‌عنوان بهترین بازیگر زن سال اروپا انتخاب شد و «تیموتی اسپال» برای بازی در فیلم «آقای ترنر» بهترین بازیگر مرد این رویداد نام گرفت.


 تاريخ ارسال: 1393/10/9
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.