پرده سینما

خانه سینما به بحران اکران واکنش نشان داد

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

خانه سینما«خانه سینما» با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بحران اکران سینمای ایران واکنش نشان داد. به گزارش ایسنا، در متن این بیانیه آمده است: «به رسمیت شناختن تکثر و تنوع فرهنگی، گسترش گفتگوی فرهنگی، خلق و توسعه امید فرهنگی و کاهش تصدی‌گری در عرصه فرهنگ جز با پذیرش اصل مدارا و تساهل فرهنگی امکان‌پذیر نیست. از این‌رو گفتمان اعتدال فرهنگی، مدارا و تساهل را به‌عنوان اساس سیاست‌گزاری در عرصة فرهنگ به رسمیت می‌شناسد.» برنامه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی بند ۹ اصول گفتمان فرهنگی اعتدال.

«وزیر ارشاد با ارائه برنامه‌ای که جوانه‌های امید را در دل اهل فرهنگ و هنر رویاند در میانة تابستان ۱۳۹۲ از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت. اهتمام ایشان و سازمان سینمایی در ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ در بازگشایی خانه سینما امید‌ها را دوچندان کرد. موج امید و وفاق، چرخ‌های تولید را در سینمای ایران به راه انداخت. فروش فیلم‌های اکران شده در شش ماه اول سال ۱۳۹۳ که به اذعان مدیران سینمایی معادل کل فروش سال پیش بود نیز نشان داد که سینمای ایران می‌تواند با تولید فیلم‌های متنوع و متکثر از لحاظ فرهنگی دوران نقاهت و رکود را پشت سر بگذارد.

این رونق جز با اعتماد به بخش خصوصی و پای‌بندی متعهدانه به اصول برنامه‌های ارائه شده که توسط نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی نیز به تصویب رسیده است تداوم نخواهد یافت. متأسفانه امروز در آغاز فصل سرد با توقف نمایش و بلاتکلیفی نمایش برخی از تولیدات سینمای ایران تگرگ ناامیدی بر سینمای ایران باریدن گرفته است. سینماگران ایرانی به‌‌ همان میزان که در عرصة خلاقیت و تولید خواهان چندصدایی و تنوع فرهنگی هستند، در عرصة صدور پروانه نمایش فیلم‌های سینمایی خواهان تک‌صدایی و مرجعیت نهاد متولی فرهنگ کشور هستند.

بی‌تردید زیر پا گذاشتن مرجعیت دولت و رفتار خودسرانه نهادهای دیگر در امر نمایش فیلم موجب عدم امنیت سرمایه‌گذاری، سرگردانی و پا پس کشیدن منابع مالی کمیاب در سینمای ایران شده و امنیت شغلی سینماگران را به مخاطره می‌اندازد. چنین به‌نظر می‌رسد که برخی نهاد‌ها، دولت را در مقام مسئول صادرکنندة پروانة نمایش به رسمیت نمی‌شناسد و با معیارهائی دیگر، عملاً از موقعیت انحصاری خود برای جلوگیری از نمایش برخی فیلم‌ها سوءاستفاده می‌کنند.

خانه سینما به نمایندگی از جامعه اصناف سینمای ایران مصّرانه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهد که با پیگیری میثاقی که در برنامه‌های آن وزارتخانه بسته شده است راه را بر بازگشت دوران تک‌صدایی در عرصه فرهنگی که منجر به ساخت فیلم‌های سفارشی سیاسی و تبلیغاتی، ریخت و پاش‌های بی‌قاعده و تالان منابع سینمای ایران است، بسته و مسیر آزموده پیشین را دوباره نیازماید که فرمایشی شدن فرهنگ به تولید قدرت فرهنگی منتهی نمی‌شود و بر اجرای مجوزهای صادره خود ایستادگی کند که تردید در مسئولیت‌پذیری و پاپس کشیدن‌های مکرر از حقانیت پروانه‌های صادره موجب بی‌اعتباری دولت و وزارتخانه مسئول و ناامنی در عرصه سینمای ایران خواهد شد.

جامعه اصناف سینمایی با استفاده از تمامی ابزار‌ها و امکانات خود خواهد کوشید تا سینماگران ایران بتوانند در فضای امن که یقیناً معادل امنیت همة اصناف سینمایی است با حفظ دیدگاه‌های فرهنگی خود که در تنوع و تکثر محصولات سینمائی بازتاب می‌یابد، به تولید محصول فرهنگی اشتغال ورزند و مجوزهای صادره برای نمایش فیلم‌ها نیز که از ضروریات اولیه امنیت فعالیت سینماگران برای ادامه راه سینمای سربلند ایران است بار دیگر اعتبار خود را بازیابد.» تاريخ ارسال: 1393/10/11
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.