پرده سینما

هنرپیشگی آقای نویسنده مشهور

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

بازیگری«ماریو بارگاس یوسا» نویسنده پرویی برنده نوبل ادبیات در سن ۷۸ سالگی به دنیای بازیگری قدم گذاشت. به گزارش ایسنا، ماریو بارگاس یوسا خالق رمان معروف «سور بز» هفته آینده برای اولین‌بار روی صحنه تئا‌تر می‌رود و نقشی را در نمایش خودش ایفا می‌کند. یوسا که در عرصه سیاست و روزنامه‌نگاری هم فعالیت دارد‌، این‌بار به بازیگری روی آورده و در اقتباس «قصه‌های طاعون» جیووانی بوکاچیو در اسپانیا روی صحنه می‌رود.

نویسنده «گفت‌وگو در کاتدرال» در این اثر نقش «دوک اوگولینو» یک اشراف‌زاده قرن چهاردهمی را بازی می‌کند. این نویسنده ۷۸ ساله درباره این تجربه جدید گفت: تجربه وحشتناکی است؛ عصبی‌ام‌، عصبی‌. احساس ترس‌، وحشت و اضطراب دارم. در عین حال خیلی تحریک‌کننده و هیجان‌انگیز است. این تجربه‌ای جوان‌کننده و نو برای من است. یوسا «قصه‌های طاعون» را با الهام از شاهکار قرن چهاردهمی بوکاچیو ساخته است. گرچه داستان درباره مبارزه چهار شخصیت اصلی بیماری طاعون است‌، اما او تأکید دارد که اثرش را با نگاهی به معضلات روز جامعه روی صحنه می‌برد.

به گزارش وال‌استریت ژورنال‌، او در این‌باره گفت: تروریسم، طاعون زمان ماست و فرهنگ سلاحی فوق‌العاده است که با آن می‌توانیم به‌خوبی از خود دفاع کنیم. نمایش «قصه‌های طاعون» یوسا از ۲۸ ژانویه تا اول ماه مارس در خانه اپرای مادرید اجرا خواهد داشت. یوسا پیش‌تر نیز در سمت کارگردانی و نمایشنامه‌نویسی ظاهر شده بود، اما این اولین‌بار است که خود در اثری هنرنمایی می‌کند.

ماریو بارگاس یوسا متولد ۱۹۳۶ از بزرگ‌ترین چهره‌های ادبیات آمریکای لاتین به‌شمار می‌رود. او طی پنج دهه گذشته آثاری چون «سور بز‌»، «خانه سبز‌»، «گفت‌وگو در کاتدرال» و «شهر سگ‌ها» را خلق کرده است. این نویسنده در عرصه‌ سیاست و مقاله‌نویسی هم دست توانایی دارد و آثارش در روزنامه‌های معتبر اسپانیولی‌زبان به چاپ می‌رسد. یوسا در سال ۲۰۱۰ موفق به کسب جایزه‌ نوبل ادبیات شد.


 تاريخ ارسال: 1393/11/4
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.