پرده سینما

سخنرانی اوباما برای پنجاهمین سال سلما

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

باراک اوباما دیروز بعدازظهر به‌مناسبت پنجاهمین سالگرد راهپیمایی «سلما» که در فیلمی به‌همین نام تصویر شده است، سخنرانی کرد. به گزارش مهر و به نقل از هالیوودریپور‌تر، باراک و میشل اوباما، با سفر به سلما، در پنجاهمین سالگرد راهپیمایی خونین برای کسب حقوق مدنی سیاهان آمریکا، شرکت کردند. جرج بوش و لورا بوش نیز در میان حاضران در این مراسم بودند. این برنامه در پنجاهمین سالگرد راهپیمایی ۵۰ مایلی در اعتراض به عدم به رسمیت شناخته شدن حقوق سیاهان، برپا شد.

در راهپیمایی ۷ مارس ۱۹۶۵ شرکت‌کنندگان کتک خوردند و با گاز اشک آور روبه‌رو شدند درحالی‌که می‌خواستند از طریق یک راهپیمایی صلح‌آمیز از سلما به مونتگمری از حق رأی خود دفاع کنند. اوباما در سخنرانی خود گفت: اینجا جمع شده‌ایم تا از شهامت آن آمریکایی‌های خیلی معمولی تقدیر کنیم. آن جمع بی‌شمار به چه ایمان داشت: ایمان به خدا و ایمان به آمریکا. آوا دوورنای کارگردان فیلم «سلما» فیلمی که نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم بود، از این‌که نتوانست در مراسم شرکت کند ابراز تأسف کرد. او در توییتر خود نوشت چون سر کار است نمی‌تواند در سلما حاضر باشد.

در فیلم «سلما» دیوید اویلوو در نقش دکتر مارتین لو‌ترکینگ ظاهر شده است. او رهبر سیاهپوستان آمریکایی در دهه ۱۹۶۰ برای کسب حقوق برابر با سفیدپوست‌ها بود. فیلم «سلما» هرچند جایزه بهترین فیلم اسکار را نبرد اما جایزه بهترین ترانه اوریجینال را برای ترانه «افتخار» ساخته جان لجند و کامان کسب کرد. در نیویورک نیز مردم برای همراهی با راهپیمایی خاطره‌انگیز سلما، از روی پل بروکلین عبور کردند تا یاد آن رزو را گرامی بدارند. اما اوباما و شماری از اعضای دولت که در این مراسم شرکت داشند از پل اصلی یعنی ادموند پتوس عبور کردند.

اوباما در پایان سخنان‌اش گفت: ما از آن‌هایی که آن راهپمیایی را انجام دادند تا ما هم بتوانیم امروز آزادانه راه برویم، تجلیل می‌کنیم و ما باید راه برویم تا فرزندانمان بتوانند بلندپروازی داشته باشند. گفتنی است؛ گرچه «سلما» به‌عنوان یکی از نامزدهای بخش بهترین فیلم اسکار نامزد شد اما عدم انتخاب آوا دوورنای در میان کارگردان‌های منتخب حرف و حدیث‌های زیادی مبنی بر انتخاب نژادپرستانه اسکار مطرح کرد و چریل بون ایزاکس رئیس آکادمی ابراز امیدواری کرد که اعضای اسکار در تلاش برای جستجوی صدا‌ها و عقاید متنوع باشند. یک روز پس از آن‌که اسکار فیلم «سلما» را نادیده گرفت، باراک اوباما رییس‌جمهوری آمریکا با حضور دست‌اندرکاران ساخت این فیلم، در کاخ سفید به تماشای آن نشست.


 تاريخ ارسال: 1393/12/17
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.