پرده سینما

مرگ گیلرمن، کارگردان «آسمانخراش جهنمی»

پرده سینما

 

 

 

جان گیلرمنجان گیلرمن، کارگردان بریتانیایی فیلم هایی چون آسمانخراش جهنمی و مرگ در نیل در ۸۹ سالگی درگذشت.

به گزارش مهر به نقل از بی بی سی، نیک ردمن، دوست آقای گیلرمن تایید کرده است که او روز یکشنبه در خانه‌اش در لس آنجلس درگذشته است.

فیلم آسمانخراش جهنمی (Towering inferno) ساخته جان گیلرمن محصول ۱۹۷۴ با بازی پل نیومن، استیو مک کویین، ویلیام هولدن و فی داناوی برنده سه جایزه اسکار شده بود.

گیلرمن همچنین نسخه ای از فیلم کینگ کنگ را در سال ۱۹۷۶ ساخت که جف بریجز و جسیکا لانگ در آن بازی می‌کردند.

جان گیلرمن در لندن از پدر و مادری فرانسوی به دنیا آمد و پیش از پیوستن به نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا به دانشگاه کمبریج رفت. او کارگردانی را در فرانسه و با ساخت فیلم های مستند آغاز کرد و در سال ۱۹۵۰ برای آموختن شیوه های فیلمسازی به هالیوود رفت.

آسمانخراش جهنمی که همچنان اثری کلاسیک در ژانر اکشن- درام- فاجعه محسوب می شود، درباره آتش سوزی در طبقه ۱۳۵ ام یک آسمانخراش است که در آن دو تن از بزرگ ترین ستاره های سینمایی آن زمان یعنی پل نیومن و استیو مک کویین بازی می کردند.

گیلرمن در سال ۱۹۷۸ اقتباسی از رمان مرگ در نیل نوشته آگاتا کریستی را کارگردانی کرد. او در سال ۱۹۸۰ جایزه فیلم بریتانیایی ایوینینگ استاندارد را برای همین فیلم دریافت کرد.

آخرین فیلم جان گیلرمن دنباله فیلم کینگ کنگ با عنوان کینگ کنگ زندگی می کند بود که آن را در سال ۱۹۸۶ ساخت. تاريخ ارسال: 1394/7/10
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.