پرده سینما

کن آدام، افسانه ساز جیمزباند درگذشت

پرده سینما

  

 

کن آدامسر کن آدام طراح صحنه فیلم های جیمز باند در ۹۵ سالگی در لندن درگذشت.

به گزارش مهر به نقل از بی‌بی‌سی، سر کن آدام تهیه‌کننده برنده جایزه اسکار دیروز پنج‌شنبه پس از مدتی کوتاه بستری شدن در بیمارستان، درگذشت. 

آدام یکی از خلاق ترین و افسانه سازترین طراحان صحنه تاریخ سینما بود. «اتاق جنگ» پنتاگون در فیلم دکتر استرنج لاو و خلق تصویری متفاوت از چهره‌های دشمن جیمز باند در فیلم دکتر نو محصول سال ۱۹۶۲ و نیز فیلم گلدفینگر محصول ۱۹۶۴، از جمله آنهاست.

بدون او فیلم های جیمزباند به حال و هوای افسانه ای نمی رسیدند.  او در عین حال مبتکر ایده‌های نابی بود که صندلی پرتابی اتومبیل استون مارتین جیمز باند هم از جمله آنهاست. وی که سابقه خلبانی داشت، این ایده را از آن تجربه وارد فیلم‌های جیمز باند کرد.

راجر مور که از بازیگران فیلم‌های جیمز باند است زمانی درباره او گفته بود: زندگی خودش از همه فیلم‌هایی که تهیه کرده بود، جالب‌تر است.

مور گفته بود: او یکی از تماشاگران عالی جنگ جهانی دوم بود و از زاویه‌ای به این تجربه نگاه می‌کرد که ما هرگز نمی‌توانستیم. اتاق جنگ واقع در زیرزمین ساختمان پنتاگون که در فیلم دکتر استرنج‌لاو تصویر شده نیز برمبنای یکی از همین دیدگاه‌های وی خلق شده بود.

از طراحی های کن آدام در فیلم مون ریکرسر کنت هیو آدام دارای نشان شوالیه از ملکه بریتانیا بود. وی سال ۱۹۲۱ به دنیا آمده و اصالتا آلمانی بود. او در برلین به دنیا آمده بود و در ۱۳ سالگی با خانواده‌اش به بریتانیا مهاجرت و در رشته معماری تحصیل کرده بود.  او از سال ۱۹۴۶ با فیلم این یک زن بود به سینما جذب شد و اولین تجربه جدی تهیه‌کنندگی‌اش با فیلم رویداد سوهو در سال ۱۹۵۶ رقم خورد. او با سینماگران بزرگی از جمله کوبریک کار کرده بود و برای تهیه فیلم بری لیندون این کارگردان برنده جایزه اسکار شد.

آدام در دهه ۷۰ تهیه کننده استوری‌برد و محتوای سفر ستاره‌ای و تیتان‌ها بود. وی از اعضای گروه داوران جشنواره فیلم کن در سال ۱۹۸۰ و نیز در چهل و نهمین جشنواره فیلم برلین به حساب می‌آمد.


 تاريخ ارسال: 1394/12/22
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.