پرده سینما

«قلمرنج» احمد محمود در ارمنستان به نمایش درمی آید

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

احمد محمودمستند قلمرنج (درباره نویسنده معاصر؛ احمد محمود) به مناسبت چهاردهمین سالگرد درگذشت این نویسنده در ارمنستان به نمایش درمی‌آید.

به گزارش ایسنا، مستند قلمرنج به کارگردانی حبیب باوی ساجد که با نگاهی به زندگی و آثار نویسنده فقید معاصر احمد محمود ساخته شده، به مناسبت دو هفته مرور بر هنر معاصر ایران، بانام «پنجره‌ای رو به هنر معاصر ایران» در ارمنستان به نمایش گذاشته می‌شود.                                                                                              

باوی ساجد مستندساز و داستان‌نویس که مستند قلمرنج را از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ به مدت ۵ سال باحمایت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی جلو دوربین برد، با هنرمندانی چون محمود دولت‌آبادی، داریوش مهرجویی، سیمین بهبهانی، منوچهر آتشی، محمد محمدعلی، مسعود کیمیایی، ابراهیم یونسی، بهزادفراهانی،  محمد بهارلو، جوادطوسی، محمدعلی سجادی، مینو فرشچی، نجف دریابندری، عدنان غریفی، مسعود میناوی، احمدآقایی و محمدایوبی و همچنین بابک اعطا فرزند احمد محمود گفت‌وگو کرده است.                                                     

احمد محمود متولد سال ۱۳۱۰ در اهواز است که در دهه ۳۰ فعالیت داستانی خود را آغاز کرد. رمان همسایه‌ها مهم‌ترین اثر او و از شخاص‌ترین رمان‌های معاصر فارسی است که جنبش‌های سیاسی  دهه ۳۰ را با محوریت پسربچه‌ای جنوبی به‌نام "خالد" روایت می‌کند. این رمان که قرار بود داریوش مهرجویی در قبل از انقلاب براساس آن سریال بسازد، به دستور ساواک با مقدمه‌ای که خلاف محتوای رمان بود، در دهه ۵۰ چاپ شد، ولی بلافاصله از انتشار آن جلوگیری شد.                                                                                             

داستان یک شهر، زمین سوخته، مدار صفردرجه و درخت انجیر معابد از دیگر رمان‌های این نویسنده هستند.                                                                           

احمدمحمود ۱۲ مهرماه سال ۱۳۸۱ به‌علت بیماری ریوی درگذشت و پیکرش در امام‌زاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.       تاريخ ارسال: 1395/6/28
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.