پرده سینما

غافلگیری نامزد جمهوری‌خواهان با یک مستند؛ مایکل مور «ترامپ» را فیلم کرد

پرده سینما 

 

مایکل مورهمه‌چیز از یک توییت آغاز شد. مایکل مور، مستندساز جنجالی آمریکایی که معمولاً در فیلم‌های خود سیاست‌های دولت آمریکا را مورد انتقاد قرار می‌دهد، با ارسال یک توییت، دوستداران خود را غافلگیر کرد. او نوشت: «فیلم مایکل مور در سرزمین ترامپ برای نخستین‌بار سه‌شنبه‌شب (۲۷ مهر) در مرکز IFC نیویورک به نمایش درمی‌آید و پس از آن یک هفته در نیویورک و لس‌آنجلس نمایش آن ادامه خواهد داشت».

مایکل مور در سرزمین ترامپ، مستندی درباره یکی از جنجالی‌ترین نامزدهای ریاست‌جمهوری آمریکا، ‌دونالد ترامپ، است. این کارگردان که گرایش چپ دارد و از حامیان برنی سندرز بود ‌انتقادات شدیدی به این نامزد جمهوری‌خواه دارد. به‌همین‌دلیل اخیرا دست‌به‌کار شده تا در شهر ترامپ به شیوه استندآپ‌کمدی تک‌نفره، به افشاگری درباره او دست بزند.

به گزارش اسکرین‌دیلی، این فیلم فعالیت ترامپ در اوهایو را تصویر کرده و مایکل مور آن را دو هفته پیش دو شب پیاپی در اوهایو فیلم‌برداری کرده است. مایکل مور در افتتاحیه این فیلم به تماشاگران گفت:‌ «سعی داریم تا آنجا که ممکن است آمریکایی‌های بیشتری این فیلم را تماشا کنند».مور در این مستند می‌گوید: «اوهایو سرزمین ترامپ است و پیش‌بینی می‌کند که با وجود او آمریکا به کجا می‌رود».این فیلم ۷۳ دقیقه‌ای برای نخستین‌بار سه‌شنبه‌شب، ٢٧ مهرماه به صورت رایگان برای تماشاگران در نیویورک به نمایش درآمد و اکران آن از چهارشنبه، ۱۹ اکتبر به مدت یک هفته در نیویورک و لس‌آنجلس ادامه خواهد داشت.

در این مستند مایکل مور را می‌بینیم که روی صحنه درباره دو نامزد ریاست‌جمهوری، ‌ترامپ و کلینتون، صحبت و رویدادهای بعد از رئیس‌جمهورشدن هرکدام را پیش‌بینی می‌کند. این مستند کمتر از دو هفته پیش در دو شب پیاپی در اوهایو فیلم‌برداری شده است. اوهایو جایی است که ترامپ در مرحله اول انتخابات در آنجا چهار برابر کلینتون رأی به دست آورد.

مور توضیح داد: «در نظر ما اوهایو سرزمین ترامپ است. من قصد نداشتم این مستند را در مکانی امن و آرام بسازم، بلکه می‌‌خواستم به مکانی بروم که برای ساخت این مستند نیاز به تعداد زیادی نیروی امنیتی داشته باشم که البته داشتم».

از زمان انتشار خبر اکران مستند مایکل مور در نیویورک، تعداد زیادی از سالن‌های سینما در آمریکا داوطلب اکران آن پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری شده‌اند. این کارگردان اعلام کرد که به‌زودی مستند خود را در سرویس‌های ویدئو، هنگام درخواست روی اینترنت نیز منتشر خواهد کرد.

کارگردان بولینگ برای کلمباین در مستند خود با اشاره به این موضوع که زن‌ها به صورت ذاتی مشکل‌آفرین نیستند، گفت: «هیچ زنی بمب اتم یا هیدروژنی اختراع نکرده است و هیچ دختری تاکنون با تفنگ به مدرسه نرفته تا دیگران را به رگبار ببندد. در حقیقت از جانب ۵۱ درصد از افراد جامعه خطری ما را تهدید نمی‌کند».

در خلاصه داستان مستند آمده: «فیلمی را ببینید که جمهوری‌خواهان آمریکا خواستار ازبین‌رفتن آن هستند. مایکل مور، کارگردان برنده جایزه اسکار، به قلب قلمرو دشمن رفته و با جسارت یک برنامه یک‌نفره را در صحنه اجرا کرده است؛ در قلب سرزمین ترامپ چند هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶».

فیلم‌های بولینگ برای کلمباین ( ٢٠٠٢)؛ فارنهایت ١١/٩ (٢٠٠٤)؛ و سیکو (٢٠٠٧) از دیگر فیلم‌های جنجالی این مستندساز هستند که وقایع اجتماعی روز را به تصویر می‌کشند.

این کارگردان برنده جایزه نخل طلا، پیش از این در مراسم اسکار خطاب به رئیس‌جمهور وقت آمریکا، جورج بوش پسر، با به‌کار‌بردن جمله «شرم بر تو باد»، به چهره جنجالی رسانه‌های آمریکا تبدیل شده است.مور با ساخت مستند بولینگ برای کلمباین برنده جایزه اسکار شد و فارنهایت ۱۱/۹ او نیز با هدف مقابله با جورج بوش در انتخابات ساخته شده بود و در نهایت فروشی ۲۲۲ میلیون‌دلاری در سراسر جهان را ثبت کرد و در آمریکا نیز ۱۱۹ میلیون دلار فروخت.همچنین مستند بعدش به کجا حمله‌ کنیم، به کارگردانی مایکل مور به‌عنوان نخستین اثر مایکل مور در طول شش سال گذشته در جشنواره تورنتو ۲۰۱۵ رونمایی شد. این مستند پس از آن در ماه فوریه در ۳۰۰ سالن سینما اکران شد و به فروشی برابر با سه‌میلیون و ۸۰۰ هزار دلار رسید. حال این کارگردان به فاصله کوتاهی، مستند مایکل مور در سرزمین ترامپ را با هدف تأثیرگذاشتن بر نتیجه انتخابات آمریکا و جلوگیری از رسیدن ترامپ به کاخ سفید به سینما عرضه کرده است. تاريخ ارسال: 1395/7/29
کلید واژه‌ها:

نظرات خوانندگان
>>>سعید:

این مایکل مور در اسکار به جورج بوش پسر در اوج قدرت ریاست جمهوری گفته بود شرم بر تو! دیگه خودتون تصور کنید با ترامپ چه خواهد کرد!

2+0-

جمعه 30 مهر 1395
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.