پرده سینما

درخواست شورایعالی تهیه‌کنندگان /فعلاً با فیلم‌خانه قرارداد نبندید

پرده سینما

  

 

فیلمخانه ملی ایرانشورایعالی تهیه‌کنندگان سینما از همکارانش خواست تا اطلاع ثانوی از انعقاد قرارداد با فیلمخانه ملی خودداری کنند.

به گزارش ایسنا ،سید غلامرضا موسوی دبیر هیات رئیسه شورایعالی ضمن اعلام خبر فوق افزود:در آخرین جلسه شورایعالی تهیه‌کنندگان، آخرین نسخه قرارداد فیلمخانه با همکاران تهیه کننده ارائه شد، در این نسخه از قرارداد، نکاتی ذکر شده بود که عملاً جزو وظایف فیلمخانه ملی نیست و باصطلاح از حسن نیت همکاران برای عقد قرارداد، استفاده غیر اصولی شده بود.

وی افزود: تهیه‌کنندگان سینمای ایران با کمال میل یک نسخه از فیلم را در مقابل دریافت مبلغی که بیشتر هزینه‌های این نسخه به فیلمخانه ملی ایران برای نگهداری در آرشیو است ارائه می‌کنند، اما در آخرین نسخه که به شورایعالی ارائه شد علاوه بر واگذاری حقوق فیلمخانه، حقوق فرهنگی فیلم نیز درخواست شده است.

در بخشی از این قرارداد آمده است که «به سازمان سینمایی و سمعی و بصری بدون محدودیت زمانی و مکانی ، خصوصاً حق انحصاری ثبت اثر ( فیلم ) در مراجع ذیصلاح و پخش و عرضه و نمایش فرهنگی ( غیر تجاری ) در داخل و یا خارج از کشور (!) و همچنین حق بهره‌برداری کامل از آن به نحوی که استفاده از کلیه حمایت های قانونی و حقوقی متعلق به پدیده آورنده اثر ( فیلم )، به موجب این قرارداد متعلق به فیلمخانه است و فروشنده حقوق فیلمخانه حق و ادعایی نسبت به حقوق مذکور ندارد و نخواهد داشت. »

موسوی افزود: موضوع در نشست شورایعالی که با حضور نمایندگان هر چهار تشکل برگزار شد، بررسی و  مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در نتیجه مقرر شد که همکاران تهیه‌کننده تا اطلاع ثانوی و تصحیح قرار داد از سوی فیلمخانه ملی ایران از انعقاد  قرارداد خودداری نمایند، البته ارائه فیلم برای آرشیو طی این مدت بلامانع است.  

دبیر هیات رئیسه‌ی شورایعالی تهیه‌کنندگان در پایان گفت: برای تصحیح قرار داد، نامه‌ای هم به ریاست سازمان سینمایی نوشته شد که امیدواریم موضوع سریعاً حل و فصل گردد. تاريخ ارسال: 1395/8/5
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.