پرده سینما

لوئیس گیلبرت، کارگردان جیمز باند درگذشت

پرده سینما 

 

 

لوییس گیلبرتلوئیس گیلبرت کارگردان سه فیلم از مجموعه فیلم‌های اکشن جیمز باند در سن ۹۷ سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا به نقل از ورایتی، این کارگردان، تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس انگلیسی متولد لندن در طول هفت دهه فعالیت سینمایی خود بیش از ۴۰ فیلم از جمله سه فیلم از مجموعه جیمز باند با نام‌های تنها دوبار زندگی می‌کنید (۱۹۶۷)، جاسوسه ای که دوستم داشت (۱۹۷۷) و مون ریکر را در کارنامه سینمایی خود داشت.

لوئیس گیلبرت در سال ۱۹۲۰ در لندن متولد شد و به عنوان بازیگر کودک در فیلم‌های دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ بازی کرد و بعدها به تحصیل در رشته کارگردانی پرداخت. او در فیلم مسافرخانه جامائیکا دستیار آلفرد هیچکاک بود و در طول جنگ جهانی دوم در حین کار در سینما در نیروی هوایی ارتش آمریکا حضور داشت.

فیلم الفی محصول سال ۱۹6۶ یکی از معروف‌ترین ساخته‌های گیلبرت است که بر اساس نمایشنامه‌ای نوشته بیل نیوتون ساخته شد و در جوایز اسکار نامزد پنج جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم شد. مایکل کین نیز برای بازی در این فیلم نامزد اسکار شد. الفی در جشنواره کن هم جایزه ویژه هیئت داوران را به خود اختصاص داد.

از دیگر فیلمهای مهم گیلبرت می توان به فیلم ماجراجویان (۱۹۷۰) و دوستان (۱۹۷۱)   اشاره داشت

گیلبرت در سال ۱۹۶۷ ساخت فیلم تنها دو بار زندگی می‌کنید از مجموعه جیمز باند را به پیشنهاد آلبرت بروکلی پذیرفت و در دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز دو فیلم دیگر از این مجموعه فیلم اکشن باعنوان‌های جاسوسه ای که دوستم داشت (۱۹۷۷) و مون ریکر (۱۹۷۹) را کارگردانی کرد.

لوئیس گیلبرت در سال ۱۹۹۷ بالاترین نشان سلطنتی بریتانیا را به پاس خدماتش در عرصه سینما دریافت کرد. تاريخ ارسال: 1396/12/9
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.