پرده سینما

منتقد بزرگ سینما، ناباورانه و ناگهانی از میان ما رفت

پرده سینما


 
حمیدرضا صدر درگذشت. او ناباورانه و ناگهانی از میان ما رفت. در طول دو دهه اخیر رفته رفته همه فراموش کرده بودند مفسر ورزشی خوش بیانی که در بسیاری از برنامه های فوتبالی بر صفحه تلویزیون طاهر می شد و چنان پرشور حرف می زد، قبل از آنکه تحلیل گر فوتبال باشد، منتقد درجه اول سینماست! مردی که در دهه هزار و سیصد و هفتاد هم دقیق و هم عاشقانه درباره سینما می نوشت. بله دقیق، عاشقانه و بسیار پراحساس. رابطه درد فراق (نوستالوژی) و سینما را هم خیلی خوب می شناخت.

صدر پس از پس از یک دوره مبارزه با بیماری سرطان در روز جمعه (۲۵ تیرماه) و در سن ۶۵سالگی درگذشت. او متولد ۳۰ فروردین‌ماه ۱۳۳۵ در شهر مشهد بود.

او دانش‌آموخته رشته برنامه‌ریزی شهری در دانشگاه تهران و لیدز انگلستان بود. او در کنار فعالیت‌هایی که به آن‌ها شناخته می‌شود تجربه شاعری و عکاسی را هم در فعالیت‌هایش دارد.

درآمدی بر تاریخ سیاسی سینمای ایران، پیراهن‌های همیشه، نیمکت داغ (از حشمت مهاجرانی تا الکس فرگوسن و ژوزه مورینیو)، روزی روزگاری فوتبال ( فوتبال و جامعه‌شناسی)، پسری روی سکوها (وقایع‌نگاری چهاردهه‌ای فوتبال ایران)، روزی تو در قاهره خواهی مرد (رمان تاریخی درباره محمدرضا پهلوی)، یه چیزی بگو (نوشته لاوری هالس اندرسن) و سیصدوبیست‌وپنج روز (رمان تاریخی درباره حسنعلی منصور) از جمله کتاب‌های منتشرشده او به شمار می‌روند.

صدر در برنامه‌های زنده فوتبالی زیادی در شبکه سوم سیما حضور داشت. او همچنین در برنامه آن سوی نیمکت در شبکه ورزش به عنوان کارشناس شرکت می‌کرد. این کارشناس ورزشی در تفسیرهایش ویژگی‌ها و لحن خاص خود را داشت و از اطلاعات تاریخی‌اش بهره می‌برد.

اولین یادداشت سینمایی که از صدر به چاپ رسید، نقدی بود بر یکی از فیلم‌های جان فورد که آغاز همکاری او با مجله فیلم را رقم زد.

او همچنین درباره تجربه‌اش در مجله هفت گفته بود: هفت مجله‌ای بود که قصد مردمی شدن نداشت و برای اقلیت می‌نوشت، روی جلدش را نمی‌فروخت و مصاحبه‌هایش انتخاب‌شده بودند. در سال‌های همکاری‌ام با «هفت»، یک مصاحبه با سهراب شهید ثالث، فیلمساز فقید ایرانی در شیکاگو و همچنین یک مصاحبه با فرخ غفاری، سینماگر ایرانی در پاریس داشتم. تعطیلی ناجوانمردانه مجله «هفت» آن‌قدر برایم تلخ بود که دیگر در مورد سینما ننوشتم و در هیچ مجله و برنامه سینمایی به فعالیت مداوم نپرداختم.

او در عین حال می‌گفت «نقد فیلم در دنیا تمام شده است و مخاطبان خودشان صاحب‌نظرند، چرا که نسل جدید این امکانات را دارند که فیلمی را بارها ببینند و در موردش صحبت کنند».

صدر همچنین درباره ترجمه کتاب "Speak" (یه چیزی بگو) گفته بود: در دوره‌ای که برای درمان همسرم که به سرطان مبتلا شده بود به امریکا رفته بودیم این کتاب را در کتابخانه یکی از اقوام همسرم که روانشناس اجتماعی است پیدا کردم. Speak موشکافانه به نقد جامعه امریکایی می‌پردازد.

او معتقد بود کتاب‌هایی را ترجمه کرده که دوست‌شان داشته و خودش را در حوزه ترجمه و دیگر حوزه‌هایی که واردشان شده بود، آماتور می‌دانست.

حمیدرضا صدر همچنین درباره این‌که چگونه اقتصاد، شهرسازی، سینما و فوتبال را در کنار هم ادامه داده گفته بود: شاید در ظاهر متفاوت باشند اما اگر تاریخ را پایه و اساس قرار دهیم، همه به هم متصل‌اند.

 

 

پیام تسلیت کانون کارگردانان سینما برای درگذشت حمیدرضا صدر

 

کانون کارگردانان سینمای ایران درگذشت دکتر حمیدرضا صدر را به جامعه سینما و ورزش تسلیت گفت.

به گزارش ایسنا، در متن پیام تسلیت کانون کارگردانان سینمای ایران آمده است:

 

« خبر درگذشت دکتر حمیدرضا صدر منتقد سینما، نویسنده و مفسر بی بدیل فوتبال، جامعه سینمائی و ورزشی را متاثر کرد.

دکتر صدر همانطور که در زمینه نقد فیلم در اوج بود به اوجی دیگر در عرصه تفسیر فوتبال دست یافت.

نگاه سینمائی و جذاب او در کنار سواد، معلومات بالا و بیان‌ منحصر بفردش، معیاری جدید و ماندگار در این عرصه به وجود آورد که در قلب میلیون ها تماشاگر عاشق فوتبال نفوذ کرد.

کانون کارگردانان سینمای ایران درگذشت دکتر حمیدرضا صدر، مردتکرار نشدنی عرصه نقد فیلم و فوتبال را به همسر گرامی او، دخترش، جامعه سینمائی و ورزشی تسلیت می گوید.

 

شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران»


 تاريخ ارسال: 1400/4/25
کلید واژه‌ها: حمیدرضا صدر، حمیدرضا صدر درگذشت، مجله هفت، جان فورد

نظرات خوانندگان
>>>سعید مهرپور:

درگشتش را هنوز باور ندارم او عاشقانه از سینما و ورزش سخن میگفت روحش شاد

3+0-

شنبه 26 تير 1400
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.