پرده سینما

اطلاعیه «خانه سینما» در خصوص انجمنهای صنفی

پرده سینما 

 

 

 

ارتباط صنوف سینمایی و خانه سینما با آئین نامه ابطال شده هیئت وزیران تنها ناظر بر متوقف شدن روند تأسیس و ثبت ٣ انجمن صنفی سراسری است كه مطابق با همین مصوبه و قوانین موضوعه وزارت كار در حال طی كردن مراحل تأسیس، ثبت و فعالیت بوده‌اند نه همه انجمنهای موجود در خانه سینما یا كلاً خود خانه سینما.

 

 

 

به نام خدا

 

 

با توجه به بروز نگرانیهایی كه این روزها و بعد از ابلاغ دادنامه دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال بندهایی از تصویب‌نامه هیئت وزیران در خصوص تشکیل انجمنهای صنفی سراسری شاغلان بخش فرهنگ، هنر و رسانه، خانه سینما لازم می‌داند برای روشن نمودن اذهان و جلوگیری از شایعات و نگرانیهای مرتبط با این خبر نكاتی را به عرض برساند.

تصمیم دولت در مورد تأسیس انجمنهای صنفی سراسری بخش فرهنگ، هنر و رسانه با تصویب آئین نامه با هفت بند بنا بر اصل ١٣٨ قانون اساسی و در راستای اهداف مندرج در بند (چ) ماده ٩٢ قانون برنامه  پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به منظور تأمین امنیت شغلی و تسهیل فعالیتهای شغلی و صنفی شاغلین بخش فرهنگ، هنر و رسانه در ١٩ آبان ماه سال ١٣٩٨ توسط هیئت وزیران تصویب گردیده است. شایان ذکر است این مصوبه از برنامه توسعه چهارم جزء وظایف دولت قرار داشته است.

اخیراً این مصوبه به موجب ارائه دادخواست دو نفر شخص حقیقی توسط هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با استناد به نظریه فقهی شورای نگهبان ابطال شده است.

خانه سینما ضمن ابراز تأسف شدید از این اتفاق، لازم می‌داند اعلام کند که ارتباط صنوف سینمایی و خانه سینما با آئین نامه ابطال شده هیئت وزیران تنها ناظر بر متوقف شدن روند تأسیس و ثبت ٣ انجمن صنفی سراسری است كه مطابق با همین مصوبه و قوانین موضوعه وزارت كار در حال طی كردن مراحل تأسیس، ثبت و فعالیت بوده‌اند نه همه انجمنهای موجود در خانه سینما یا كلاً خود خانه سینما.

برای روشن‌تر شدن موضوع باید گفت از بین ٢٣ انجمن صنفی رسمی ثبت شده دارای شناسه ملی و ٩ انجمن دیگر كه در حال طی كردن روند ثبت و دریافت شناسه هستند تنها سه انجمن صنفی علاوه بر داشتن سوابق ثبتی در اداره كل كار استان تهران موفق به احراز شرایط انجمنهای صنفی سراسری ذیل این مصوبه نیز شده بودند كه با رأی اخیر دیوان عدالت اداری تنها اعتبار هویت سراسری و كشوری آنها موقتا دچار اختلال شده است که به طور طبیعی و بر اساس هویت حقوقی جاری خود یعنی انجمن صنفی كارگری مربوط به استان تهران به فعالیتهای خود همچنان ادامه می دهند.

با اظهار تأسف مجدد از این اتفاق و قدردانی از توجه و نگرانی اهالی سینما و همچنین وقت و فضایی كه رسانه ها به این موضوع اختصاص داده اند اعلام می كنیم خانه سینما و انجمنهای عضو آن در جهت اعتلای سینمای فاخر ایران و بهبود شرایط كار و زندگی سینماگران عزیز و محترم آن تشكیل شده است ،  این مسئولیت ماست و قطعاً در این راه وظیفه خود می‌دانیم هر آنچه قانوناً امكانپذیر است انجام دهیم .

 


خانه سینما


 تاريخ ارسال: 1400/12/17
کلید واژه‌ها: خانه سینما، انجمن صنفی كارگری، دیوان عدالت اداری، رآی دیوان عدالت اداری

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.