پرده سینما

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره تئاتر کودک و نوجوان پیام داد

پرده سینما


 

 

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان پیام فرستاد.

 

علی جنتیبه گزارش سایت پرده سینما و اعلام روابط عمومی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در این پیام آمده است: نمایش یا همان تئاتر ، کهن ترین و کاملترین گونه هنری است . هنری دیرینه و همه فهم که مفاهیم بلند انسانی را در روایتی واقع گرایانه به موثر ترین و سریعترین شکل ممکن به مخاطب مینمایاند و در خاطره ها ماندگار می کند. در این گونه هنری از ادبیات ، موسیقی ، نقاشی و حتی معماری بهره گرفته می شود و از این روست که آن را کاملترین هنرها نامیده اند.

تئاتر در سراسر جهان به اشکال مختلف متداول است و در بعضی از کشور ها مثل ایران سابقه ای دیرینه دارد. نمایش های نقالی ، نمایش ها ، سوگواره های آیینی و شبیه خوانی برخی از گونه های تئاتر سنتی ایران هستند که علاقه مندان فراوان دارند.

کودکان و نوجوانان بیش از سایر اقشار از تئاتر تاثیر می پذیرند و با پندارهای کودکانه خود واقعیت انگاری می کنند. پدید آورندگان تئاتر با علم به این واقعیت ، وارد دنیای کودکانه می شوند و مفاهیم اخلاقی مورد نظر خویش را در صفحه سفید ذهنشان حک می کنند.

حضور در صحنه تئاتر اعتماد به نفس کودکان را تقویت می کند و تماشای آن تاثیری شگرف بر روح و روان آنها می گذارد . با این وصف انتخاب موضوعات و مضامین برگرفته از فرهنگ دینی از نکات مهمی است که پدید آورندگان تئاتر کودک و نوجوان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

تئاتر کودک و نوجوان تا اعماق ذهن کودکان و نوجوانان نفوذ و آنان را با داستان همراه و همدل می کند. در پناه چنین نفوذ و تاثیری است که می توانیم از احساسات ، نیاز ها و اندیشه هایشان آگاه شویم، به درک و ارزیابی آنها از محیط اطرافشان پی ببریم، برای رفع نیاز ها و پرورش و رشد خلاقیت هایشان برنامه ریزی کنیم. خانواده مهمترین ، امن ترین و ابتدایی ترین نهادی است که کودک در آن اصول زندگی اجتماعی را به بهترین شکل فرامی گیرد تا در نمایش واقعی زندگی سربلند باشد. خانواده ای آرام و مبتنی بر ارزش های اخلاقی ، انسان هایی مسئول و موثر به جامعه تحویل خواهد داد . انتخاب شعار "کودک و خانواده" برای جشنواره بیستم از اهتمام و دقت برگزار کنندگان نسبت به بنیان خانواده حکایت دارد.

اینک درخت پربار جشنواره بین المللی تئاتر کودکان و نوجوانان در بیستمین سالش شاهد افزایش کمی و کیفی نمایش هایی است که در این دوره روی صحنه خواهند رفت. حضور چشمگیر گروه های نمایشی از دیگر کشورها و تخصصی شدن تئاترها برخی از ویژگی های جشنواره امسال است که این جشنواره را از دوره های پیشین متفاوت می کند.

جشنواره بین المللی تئاتر کودکان و نوجوانان بستر ظهور و بروز استعدادهای فراوان عرصه نمایش به ویژه در تئاتر کودک و نوجوان است و می تواند یکی از زمینه های رشد و پویایی نسل آینده ساز باشد و بخشی از آرمان های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی را محقق سازد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خود را موظف به حمایت از این رویداد فرهنگی میداند و برای رشد و تعالی آن از هیچ کوششی فروگزار نخواهد کرد. از مردم شریف همدان که در طول دوره های گذشته میزبان شایسته این رویداد هنری بودند و آن را بالنده و بلند مرتبه کرده اند سپاسگزاری و از همه کسانی که برای برگزاری موفق این جشنواره دلسوزانه تلاش کرده اند قدردانی می کنم.

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی


 تاريخ ارسال: 1392/7/30
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.