پرده سینما

درهای تلویزیون به روی کدام چهره‌ها بسته است؟

پرده سینما

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معاون سیما می‌گوید امیدوار است «تمام افرادی که توانایی تولید برنامه‌های خوب دارند، خودشان را در تلویزیون ببینند»؛ مروری بر برنامه‌های موفق ماه‌ها و سال‌های گذشته‌ی تلویزیون، یادآور چهره‌هایی است که این روزها دیگر در تلویزیون دیده نمی‌شوند. با این حال علی دارابی در مقام معاون ضرغامی تاکید می‌کند: وظیفه ماست که شرایط را برای حضور افرادی که توانایی تولید برنامه‌های خوب دارند، فراهم کنیم و این زمان دور از دسترس نیست.

ادعایی که این روزها اهالی هنر و رسانه را به بازگرداندن برخی از این چهره‌ها امیدوار کرده است. ایسنا به انگیزه‌ی صحبت‌های اخیر علی دارابی در گزارشی به مرور شخصیت‌هایی پرداخته که این روزها از قاب جادو دور هستند و یا برای مدتی از فعالیت در این رسانه ممنوع شده‌ و بار دیگر به تلویزیون بازگشته‌اند.

 

کفه‌ی مجری‌ها سنگین است

 

با نگاهی به اسامی ممنوع‌الکارهای تلویزیون در این گزارش، بیشتر به نام‌هایی برمی‌خوریم که در حوزه‌ی مجری گری فعالیت داشته‌اند. از جمله مجریانی که مدت‌هاست در تلویزیون دیده نمی‌شوند، می‌توان به فرزاد جمشیدی، کاظم احمدزاده، رضا رشیدپور، سید جواد یحیوی، احسان کرمی و ژیلا صادقی اشاره کرد.

البته در میان مجریانی هم هستند که برای مدتی در صدا‌و‌سیما ممنوع‌الکار بودند، اما مجددا به تلویزیون یا رادیو بازگشتند. فرزاد حسنی و احسان علیخانی از این دسته‌اند؛ این دو مجری جوان تلویزیون پس از اجرای ویژه‌برنامه‌های پرمخاطب نوروز 90 که با انتقادهایی همراه شد، برای مدتی از تلویزیون کنار گذاشته شدند. فرزاد حسنی پیشتر هم طعم ممنوع‌الکاری در تلویزیون را چشیده بود که به پس از اجرای برنامه «کوله‌پشتی» با حضور سردار رادان برمی‌گردد. با این حال احسان علیخانی رمضان امسال به «ماه عسل» بازگشت و فرزاد حسنی هم در رادیو اجرا دارد.

آزاده نامداری، همسر فرزاد حسنی هم که با اجرای آیتمی در «سیمای خانواده» به حوزه‌ی اجرا در تلویزیون وارد شد، برای مدتی از رسانه دور بود و بار دیگر با برنامه «خانومی که شما باشی» به تلویزیون بازگشت. محمدرضا شهیدی‌فر دیگر مجری تلویزیون است که برای مدتی از رسانه کنار گذاشته شد. آخرین اجرای او برنامه‌ی «پارک ملت» شبکه یک سیما بود و پس از آن شهیدی‌فر برای مدتی در تلویزیون حضور نداشت تا اینکه با حضور در جمع سه مجری گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی رییس جمهور، بیننده پس از ماه‌ها بار دیگر شهیدی‌فر را در تلویزیون دید که البته اجرایش در این گفت‌وگوی ویژه با حرف و حدیث‌هایی هم همراه شد.

محمود شهریاری که این روزها برنامه‌ی «فیتیله» را اجرا می‌کند، برای مقطعی کوتاه، پس از اجرای جشن رمضان و انتقادهای صریح از این برنامه، از آنتن تلویزیون دور بود. او با اجرای برنامه‌های شبکه بازار بار دیگر به حوزه اجرا بازگشت و سپس در برنامه‌های کودک مشغول به کار شد.

 

بازیگرانی که ممنو‌ع‌التصویر شدند

 

بسته شدن درهای تلویزیون به روی برخی چهره‌ها تنها به حوزه‌ی اجرا محدود نمی‌شود و در حیطه‌ی بازیگری و کارگردانی هم افرادی را داشته‌ایم که برای مدتی ممنوع‌التصویر بودند و این ممنوعیت برای برخی از آنها هنوز هم ادامه دارد. هر چند هیچگاه به طور رسمی این ممنوع‌التصویری از سوی مدیران تلویزیون تایید نشده است.

در میان بازیگران، فاطمه معتمدآریا و باران کوثری از جمله چهره‌های شناخته شده‌ای هستند که مدت‌هاست از رسانه دور مانده‌اند.

فاطمه معتمدآریا پس از حضور در فیلم‌ انتخاباتی یکی از کاندیداها در سال 88، از تلویزیون کنار گذاشته شد تا بازی در سریال آشپزباشی آخرین کار این بازیگر برای صداوسیما باشد. در این سال‌ها حتی سریال آشپزباشی که در آن معتمدآریا با پرویز پرستویی همبازی بود، از فهرست سریال‌های بازپخش شده‌ی تلویزیون هم خط خورد تا علی رغم درخواست‌های مخاطبان در نظرسنجی‌های شبکه‌ای مانند «آی‌فیلم»، معمتمدآریا به معنای واقعی ممنوع‌التصویر باشد.

باران کوثری، دیگر بازیگری است که در فهرست ممنوع‌التصویری‌های تلویزیون وجود دارد. او که در سریال مناسبتی صاحبدلان به کارگردانی محمد حسین لطیفی با حسین محجوب همبازی بود، از دیگر افرادی است که پس از انتخابات 88 از رسانه کنار گذاشته شد.

در این میان جهانگیر کوثری - مجری قدیمی برنامه «ورزش از نگاه دو» و پدر باران کوثری - هم چند سالی است که از تلویزیون رفته است و فیلم‌های رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان شناخته شده‌ی سینمای ایران و همسر جهانگیر کوثری هم از تلویزیون پخش نمی‌شود.

مهران مدیری و رضا عطاران دیگر هنرمندانی هستند که به رغم موفقیت در کارهای طنز، چند سالی است که با تلویزیون همکاری نمی‌کنند. جدایی مهران مدیری از تلویزیون همزمان با رفتن اش به شبکه نمایش خانگی اتفاق افتاد؛ زمانی که او برای ساخت سریال قهوه تلخ با تلویزیون به توافق نرسید. پس از آن حتی در مقطعی از پخش تیزر تبلیغاتی فیلم‌های سینمایی که مدیری در آنها به ایفای نقش پرداخته بود، در تلویزیون جلوگیری شد.

 

ممنوع‌التصویری به دلیل شباهت با احمدی‌نژاد!

 

در میان هنرمندان ممنوع‌التصویر، ممنوعیت محمود بصیری از همه عجیب‌تر است؛ ممنوعیتی که شاید این روزها دیگر لزومی به اجرایی کردن آن نباشد.

بازیگر سریال‌های آرایشگاه زیبا، هتل و کتابخانه هدهد خود این ممنوع‌التصویری را تایید کرده و می‌گوید:از ابتدای روی کار آمدن آقای احمدی‌نژاد این شایعات مطرح شد؛ البته ابتدا در حد شایعه بود اما کمی بعد خودشان آن را با واقعیت پیوند دادند. چند تن از وکلا و عده‌ای هم از خارج تماس گرفتند که فلانی ممنوع‌الکار شده‌ای! من از همه جا بی‌خبر بودم ولی کم کم متوجه شدم که صحت دارد.

 

او تاکید می‌کند که از سال 85 تیزرهای بازی او در سریال‌های طنز حذف شده است!


 تاريخ ارسال: 1392/10/17
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.