پرده سینما

تصویری بسیار واقعی از یک قهرمان معمولی؛ نقدی بر فیلم «کاپیتان فیلیپس» ساخته پل گرین گراس

موحد منتقم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نقد فیلم کاپیتان فیلیپس ساخته پل گرین گراس

 

 

Captain Phillips (2013)

 

پوستر فیلم کاپیتان فیلیپس ساخته پل گرین گراسکاپیتان فیلیپس ساخته پُل گرین گراس از آن جمله فیلم هایی است که تمام موارد یک فیلم اسکاری را یک جا در خود جمع کرده است و از همین حالا می توان گفت در چندین رشته نامزد اسکار خواهد شد!

تام هنکس مسیری را که با فارست گامپ شروع کرده بود و با دور افتاده ادامه داده بود و پس از وقفه ای ترک کرده بود، حالا در کاپیتان فیلیپس ادامه داده است. یک قهرمان عادی  بدون دور بازوی دو متری و یا قابلیت های یک سوپر قهرمان از قبیل پرواز کردن  و... فقط با اتکا با نیروی عقل خودش برمشکلات اش فائق  می آید و به اصطلاح از آن قهرمان هایی است که دور مغزش از دور بازویش بزرگ تر است! تام هنکس که بدون هیچ شکی جزو نامزدهای اسکار امسال است تصویری بسیار واقعی از قهرمانی معمولی نشان می دهد.

در ابتدای فیلم کاپیتان فیلیپس (تام هنکس) را می بنیم که به همراه آندره (کاترین کینر) در راه فرودگاه درباره مشکلات زندگی و فرزندانشان بحث می کنند و آندره به او می گوید که به زودی همه چیز درست می شود.

فیلم به سومالی می رود. آنجا گروهی خلافکار به  ریاست گاراد از مردم باج می گیرند ولی این بار نتوانسته اند از مردم برای گاراد باج بگیرند. در این حین فردی به نام عبدولی موسی (با بازی بارخاد عبدی) با کنار هم قرار دادن تعدادی نیروی ورزیده به نام های «بلال» (با بازی بارخاد عبدالرحمن)، «علمی» (با بازی ماهات ام.علی) و «ناجی» (با بازی فیصل احمد) تصمیم می گیرد به سراغ یک دزد دریایی به نام «اسد» (با بازی محمد علی) رفته و با کمک هم یک کشتی ثروتمند را سرقت کنند.

فیلیپس بعد از رسیدن به بندر می بیند که کشتی «مرسک آلاباما» بارگیری شده؛ همکارش «شین مورفی» (با بازی مایکل کرنوس) به او می گوید که باید محموله را تا مومباسا در کنیا حمل کند. فیلیپس در حال هدایت «مرسک» است که به ناگاه متوجه می شود دو قایق در حوالی کشتی در حال تردد هستند و آنها همان دزدان دریایی هستند که با غارت کشتی سعی دارند ثروتی عظیم به دست آورند، ولی در کشتی خبری از پول نیست.

فیلیپس می پذیرد 30 هزار دلار موجود در صندوق کشتی را به دزدان داده و آنها هم که چیز دیگری در کشتی نیافته اند کشتی را ترک می کنند و البته در این بین فیلیپس را هم به عنوان گروگان با خود می برند و...

فیلم از روی کتابی به قلم ر یچارد فیلیپس تحت عنوان طولانی «وظیفه شناسی یک کاپیتان: دزدان دریایی سومالی، یگان ویژه نیروی دریایی و ایام خطرناک در دریا

(A Captain’s Duty: Somali Pirates, Navy SEALS, and Dangerous Days at Sea) ساخته شده است. فیلمنامه ای که بیلی ری آن را براساس کتابِ ریچارد فیلیپس نوشته بیسار جذاب و بدون شاخه و برگ اضافی است. فصل های ابتدایی کتاب که واقعاً هم ربط زیادی به فیلم ندارند، در فیلم نیامده است و فقط به شخصیت کاپیتان فیلیپس پرداخته است و  او را انسانی بسیار عادی نشان داده است. در فیلم تلاش نشده از او یک ابرقهرمان بسازد و نقطه قوت فیلم همین نکته است.

پوستر فیلم کاپیتان فیلیپس ساخته پل گرین گراسفیلمنامه نویش موفق شد حوادث و ارتباط آنها با کاپیتان را خیلی خوب تحلیل کند. فیلمنامه خوب و منسجم بیلی ری حرف های بسیار جالب و قابل تأملی درباره تصور و ارزیابی آدم ها از خویشتنِ خویش دارد. شخصیت های منفی داستان هم افراد شرور به تمام معنا نیستند. آنها در لحظاتی در فیلم نیز کارهای خوب و انسانی انجام می دهند، ولی در جاهای دیگر کارهای خرابکارانه. فیلمساز البته می خواهد بگوید این جور حرکت های پرتنش ازاین افراد بیشتر به مشکلات مادی مردم سومالی بر می گردد و آنها ذاتاً دزد دریایی به دنیا نیامده اند.

با اینکه این دزدان دریای گمنام هستند ولی بازی های شان فوق العاده عالی است. در بعضی از صحنه ها که نا امیدی به خاطر تصمیم گیری هایشان مشهود است بازی هایشان اوج می گیرد و تکرار جمله ای مانند «همه چیز درست میشه» جمله ای امید بخش برای آن ها در حین مواجه شدن با همچین شرایطی است کارکردی عالی در فیلم و نوع شخصیت پردازی این دزدان دریایی کم تجربه دارد.

از طرفی پل گرین گراس دقیقاً سبک کارگردانی سری فیلم های بورن را برای این فیلم اتخاذ کرده است. دوربین روی دست در صحنه های اکشن فیلم خیلی به تعلیق فیلم کمک می کند. در اینجا این سبک فیلمبرداری علاوه بر قرار دادن مخاطب در دل حوادث به نوعی یادآور نوع حرکت کشتی روی سطح آب هم است که مدام به بالا و پایین می رود.

فیلم به لحاظ موضوعی دو قسمت دارد. نیمه نخست فیلم که مربوط به تصاحب کشتی توسط دزدان دریایی است مانند بازی موش و گربه شده است و نیمه دوم آن مربوط به گروگان گرفتن کاپیتان فیلیپس است. سطح اکشن در هر دو قسمت بسیار بالاست و مخاطب تا پایان فیلم با خیال راحت بابت پولی که برای بلیط داده روی صندلی خود می نشیند. ولی فیلم تنها اکشن خالص نیست. فیلمساز در دلِ اکشن دریایی فیلم، ما را با شخصیت فیلیپس بیشتر آشنا می کند و دریچه ای از دریای درونی او را برای ما آشکار می سازد!

پل گرین گراس در مقام کارگردان، بری اکروید در مقام فیلمبردار و کریستوفر رز به عنوان تدوینگر خارق العاده اند و  کاری می کنند که شما احساس می کنید در کنار کاپیتان فیلیپس در آن قایق به گروگان گرفته شده اید و قدرت امواج در اقیانوس را حس کنید و در مدت زمان بیش از دو ساعت فیلم، گذشت زمان را احساس نکنید!

 موحد منتقم

 

 

در همین رابطه بخوانید

 

 

خودخواهانه، اما جذاب! نقدی بر کاپیتان فیلیپس اثر پل گرین گراس- علی ناصری


 تاريخ ارسال: 1392/7/26
کلید واژه‌ها:

نظرات خوانندگان
>>>ناشناس خطاب به ب.م.م و سینا ر:

کامنت سینا بسیاااااااااااااار خنده دار! +من فکر میکردم فقط به راننده هواپیما میگن کاپیتان+ پس دوست عزیز به راننده کشتی هم خلبان!!!

3+0-

دوشنبه 26 خرداد 1393>>>فرزاد:

تام هنکس نامزد اسکار نشد!!! :|

2+2-

يكشنبه 20 بهمن 1392>>>مصطفی رحمانی:

با دیدن این فیلم آدم میره توی فکر که واقعا چقدر ارتش یک کشور میتونه باعث دلگرمیه شهروندای اون کشور باشه . کار مسئولین محترم مملکت ما فقط شده دادن یه سری شعار که تازه اونم گاهی مصرف داخلی داره . توصیه میکنم مسئولین یه دو ساعتی حرف نزنن بشینن این فیلم رو ببینن . نکته آموزشی زیاد داره !

4+1-

جمعه 27 دي 1392>>>neda zovich:

من دیشب دیدم،واقعا عالی.مخصوصا اون دقایق اخر که پزشک داره معاینش میکنه و باهاش حرف میزنه

2+0-

جمعه 27 دي 1392>>>hossein:

تو این فیلم واقعا ترس و هیجان حس کردم به خاطر بازی عالی تام هنکس

3+0-

جمعه 27 دي 1392>>>سعید:

( کاپیتان فلیپس) فیلمی است که مشخصه های یک اثر مورد علاقه اسکار را دارد.پیشنهاد میکنم به دوستان اگر فیلمو ندیدن صبر کنند تا کیفیت بهتر در سایتها قرار بگیرد تا از دیدن این فیلم لذت کامل را ببرند.

13+0-

سه‌شنبه 14 آبان 1392>>>میلاد:

خیلی ممنون بابت نقد فیلم های روز سینما

11+0-

سه‌شنبه 14 آبان 1392>>>ساحل:

تام هنکس بازیش فوق العاده بود مخصوصا دقایق پایانی که اشک آدمو در میاورد.یکی ازبهترین فیلم هایی که در تمام زندگیم دیدم.

27+0-

جمعه 3 آبان 1392>>>زامبی لاور:

خداروشکر این کامنت ها فارسی است و کسی از سایر کشور ها نمیتونه اونارو بخونه و گرنه گزینه های نظامی اوباما میرفت روی میز دوباره

34+1-

يكشنبه 28 مهر 1392>>>ب.م.م:

کامنت سینا.ر عاااااااااااااااالی بود:)))))))))))))

44+2-

يكشنبه 28 مهر 1392>>>مهدی:

سینما بهمن ملایر کی این فیلم رو اکران میکند؟:))

36+3-

يكشنبه 28 مهر 1392>>>سارا:

کاش زودتر کیفیت خوبش بیاد تا ما هم ببینیم ...عاشق تام هنکسم اصلا فیلم بد بازی نکرده تا حالا خیلی دوست داشتنیه

37+1-

يكشنبه 28 مهر 1392>>>فاطمه فیضی:

خوشبختم که فرصت زندگی تو دنیایی رو پیدا کردم که با دیدن بازیهای شاهکاری، مثل بازی تام هنکس تو فارست گامپ، و همین فیلم فهمیدم سینما چه جادوی سخاوتمندیه!

47+0-

شنبه 27 مهر 1392>>>مریم پاراف:

ﺍﺯ ﺗﺎﻡ ﻫﻨﮑﺲ ﮔﻞﺗﺮ ،ﺑﺎ ﺷﺨﺼﯿﺖﺗﺮ ،ﺩﻭﺳﺖﺩﺍﺷﺘﻨﯽﺗﺮ ﻫﻢ ﭘﯿﺪﺍ ﻣﯿﺸﻪ ﺁﯾﺎ؟ ﺣﯿﻒ ﮐﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻧﺪﺍﺭﻡ !!!

41+67-

شنبه 27 مهر 1392>>>رضا محمدی:

پرویز پرستویی ما میشه تام هنکس اونا.خیلی شبیه به هم هستند

47+0-

شنبه 27 مهر 1392>>>سینا ر:

من فکر میکردم فقط به راننده هواپیما میگن کاپیتان.توی پوستر اول هم شکل کاپیتان هواپیما شده چهره تام هنکس.تا حالا دقت نکرده بودم که به راننده کشتی هم میگن کاپیتان

45+2-

شنبه 27 مهر 1392>>>dariush:

پل گرین گراس یکی از بهترین اکشن سازهای سال های اخیر سینما است. تام هنکس هم که فیلم بد بازی نمیکنه.

47+0-

شنبه 27 مهر 1392>>>یوگی:

کاپیتان فقط کاپیتان جک اسپارو! :)

49+3-

شنبه 27 مهر 1392>>>ندا:

من این فیلم رو شب گذشته در سینما دیدم.خیلی انتهای فیلم گریه دار بود.اشکمون در اومد.عالی بود.

49+6-

شنبه 27 مهر 1392>>>رضا محمدی:

باید دیدنی باشه.من از تام هنکس تا به حال فیلم بدی ندیدم .اگر کسی دیده لطفا بگه

57+0-

شنبه 27 مهر 1392>>>vahid:

چقدر این بازیگر عالیه !!! چقدر !

59+2-

شنبه 27 مهر 1392>>>xaviar:

باید فیلم خوبی باشه،رو موضوع دست نخورده ای دست گذاشته

60+2-

شنبه 27 مهر 1392>>>مهدی فرجی:

خوشحالم میبینم تام هنکس دوباره به روزهای اوج بازیگری اش برگشته.داشت حیف میشد

63+0-

شنبه 27 مهر 1392
فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.