پرده سینما

سقوط آزاد تماشاچیان اسکار ۲۰۲۱

پرده سینما

 

 

 

 

 


 

 

 

تهران- ایرنا- نودوسومین دوره اهدای جوایز اسکار با تنها ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تماشاچی، رکورد کمترین بیننده را در تاریخ اسکار شکست.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس، برآوردهای اولیه موسسه تحقیقاتی نیلسن نشان می‌دهد مخاطبانی که صبح دوشنبه به وقت ایران به تماشای مراسم اسکار نشستند، از ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بیننده سال گذشته ۵۸ درصد کمتر بود. سال گذشته اسکار رکورد کمترین بیننده تلویزیونی را ثبت کرد و امسال این رکورد را شکست.

پس از آن که سینماها بیشتر سال را به دلیل شیوع کرونا تعطیل بودند، مردم نسبت به فیلم هایی که عمدتا در خانه تماشا کرده بودند، هیجان و شناختی نداشتند. تهیه‌کنندگان اسکار تلاش کردند با یک برنامه بدون مجری و میهمانان کم تعدادی که بدون ماسک و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در سالن حضور داشتند، با این رخوت روزهای کرونایی مقابله کنند اما آمار نشان می‌دهد در این راه چندان موفق نبودند.

مارک برمن تحلیلگر باسابقه تلویزیون نودوسومین تماشای مراسم اهدای جوایز اسکار را به «شکنجه خالص» تشبیه کرد و گفت: بینندگان ناچار شدند پای سخنرانی‌های طولانی دریافت جایزه افرادی که نمی‌شناختند از فیلم‌هایی که اسمشان را هم نشنیده بودند، بشینند.  

در واقع امسال برای بیشتر جوایز سینمایی، سال سقوط آزاد بود؛ جوایز گلدن گلوب و گرمی به ترتیب با ۶ میلیون و ۹۰۰ هزار و ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار بیننده، رکورد پایین‌ترین تماشاچی را ثبت کردند. کرونا امسال زرق و برق و هیجان این برنامه‌ها را کور کرد. در عوض تهیه کنندگان باید مراسم را با حضور محدود یا غیبت تماشاچیان حضوری و بینندگان تلویزیونی که از تماس‌های تصویری و ویدئو کنفرانس‌ها به تنگ آمده‌اند، برگزار می‌کردند.

رابرت لوید منتقد روزنامه لس‌آنجلی تایمز می‌گوید: استیون سودربرگ، استیسی شر و جسی کالینز، تهیه‌کنندگان مراسم اسکار، می‌خواستند مراسم امسال بیشتر شکل یک فیلم باشد اما در عوض شور و هیجان را از آن گرفتند و باعث شدند دیگر شبیه به یک رویداد زنده نباشد.

نشریه اینترتیمنت ویکلی در این باره نوشت: اسکار امسال بیشتر از همیشه می‌بایست بخش‌های بیشتری از فیلم‌های منتخب را نشان می‌داد اما برعکس نسبتا کلیپ‌های کمی پخش شد و سخنرانی دریافت جایزه برندگان هم به درازا کشید.

نیویورک تایمز نوشت: مراسمی که روز یکشنبه از شبکه ای بی سی پخش شد، بیشتر شبیه چیزی بین مراسم گلدن گلوب و اختتامیه یک همایش طولانی و خسته کننده بود.  

همچنین یکی از خلاقیت‌های تهیه‌کنندگان این دوره از مراسم اسکار آن بود که به جای آن که جایزه بهترین فیلم را برای آخر مراسم بگذارند، اسکار را با اعلام بهترین بازیگر مرد تمام کردند که باعث سردرگرمی برخی از تماشاچیان شد.

همین چند سال پیش اسکار معمولا بعد از مسابقات سالانه فوتبال آمریکایی، دومین برنامه پربیننده سال می‌شد. این رویداد سینمایی در دهه ۲۰۰۰ میلادی، سالانه چیزی بین ۳۵ تا ۴۵ میلیون نفر بیننده داشت. به گزارش موسسه پژوهشی نیلسن، همین ۶ سال پیش در سال ۲۰۱۵، ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر به تماشای اسکار نشستند.

تنور اسکار در سال هایی که فیلم‌های محبوب نامزد جوایز باشند، داغ می‌شود، این مراسم در سال ۱۹۹۸ که فیلم تایتانیک اسکار بهترین فیلم را گرفت، ۵۵ میلیون بیننده داشت و دیگر هیچ فیلمی نتوانست چنین تاثیری از خود به جا بگذارد.

مراسم اهدای جوایز نودوسومین اسکار بامداد (دوشنبه،۶ اردیبهشت) به وقت ایران برگزارشد و اسکار بهترین فیلم به سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها ساخته کلویی ژائو رسید. همچنین فرانسیس مک‌دورمند سومین و آنتونی هاپکینز، بازیگر هشتادوسه ساله انگلیسی، دومین اسکار بازیگری را دریافت کردند.


 تاريخ ارسال: 1400/2/11
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.