پرده سینما

«خانه سینما»: پاسخ انتقاد، توهین و تهدید نیست!

پرده سینما

  
هیات مدیره خانه سینما در حمایت از خانواده سینمای ایران از صدا و سیما خواست تا عذر خواهی کند.

اظهار نظر بی شرمانه و خارج از عرف و اخلاق عمومی در یک  برنامه ی تلویزیونی  نسبت به زنان فرهیخته ی سینمای ایران، در کنار تهدید یکی از مدیران سازمان سینمایی به محرومیت از فعالیت سینماگرانی که در جشنواره  فیلم فجر شرکت نکرده اند ، رویه ای ست که پاسخ انتقاد را در توهین و تهدید جستجو می کند.

در زمانی که بحران سینمای ایران هر روز  ابعاد گسترده تری بخود می گیرد، این اظهار نظر های بی منطق، هیچ راه حلی برای عبور از بحران‌ها پیشنهاد نمی کند.

خانه سینما (جامعه ی اصناف سینمای ایران ) در حمایت از تمامی اعضا خود، می خواهد تا صدا و سیما نسبت به انتشار  این برنامه از زنان سینماگر عذرخواهی کرده و سازمان سینمایی نیز به جای تهدید سینماگران به راه حل های واقعی برای عبور از رکود سینمای ایران بیاندیشد.


واکنش رییس صداوسیما به توهین برنامه هفت به زنان

 

پیمان جبلی، رئیس صداوسیما در حاشیه مراسم تجلیل از خانواده‌های شهدا به اظهارات ابوالقاسم طالبی در برنامه زنده «هفت» و واکنش‌های انتقادی نسبت به آن در خانواده سینما واکنش نشان داد و گفت: ما در فضای غبارآلودی که در ماه‌های اخیر با آن روبه‌رو بودیم شاهد موضع‌گیری‌های غلطی از سمت برخی چهره‌ها و هنرمندان بودیم که تصورات و تحلیل‌ها و روایت‌های غلط آن‌ها باعث شد این‌ها به عرصه‌ای وارد شوند که شاید بخش زیادی از واقعیت را نتوانستند ببینند و سخنانی بیان کردند که احساسات بخش عمده‌ای از جامعه را جریحه‌دار کرد.

رئیس صداوسیما افزود: واکنش‌ها به این رفتارها، عکس‌العمل‌ها و کنش‌ها طبیعتاً متفاوت بوده است و آنچه توسط مهمان و کارشناس برنامه‌ها مطرح می‌شود، طبیعتاً موضع و نظر خودشان است.

او درباره ادبیات به‌کاررفته در این برنامه هم تصریح کرد: آنچه باید به آن توجه کرد این است که در فضایی که به مقدس‌ترین مقدسات ما در طول ماه‌های گذشته توهین شده‌است و «فتنه‌ای» که پشت‌سر گذاشته‌ایم، طبیعی است که واکنش‌ها و عکس‌العمل‌هایی صورت بگیرد که البته بعضی از این نظرات با ادبیات بهتری می‌توانست بیان شود، شاید با ادبیات مناسبی بیان نشد اما واکنشی به آن رفتارها و اظهارنظرهایی است که در طول این چند ماه بیان شده بود.

 

 

 

این مضحکه را تعطیل کنید!

 

همچنین  کانون کارگردانان نیز به اظهارات صورت گرفته در این برنامه تلویزیونی واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای نوشت: کانون کارگردانان سینمای ایران پخش این جملات سخیف و به دور از ادب و اخلاق، در حق زنان و دختران شریف سینما که الهام بخش جهانیان بوده و هستند و خصوصاً پیشکسوتان این عرصه را به شدت محکوم کرده و استوار در کنار آنان با هر عقیده و تفکری ایستاده است. ما بر این باوریم که چنانچه ذره‌ای اعتقاد و التزام به باورهای دینی و اخلاقی نزد مدیران و تصمیم گیرندگان صداوسیما باقی مانده‌باشد، هر چه زودتر می‌بایست بابت این‌توهین و هتک حرمت از بانوان سینمای ایران به نحو شایسته و مقتضی عذرخواهی شده و به جهت جلوگیری از تکرار این گونه موارد که در برنامه ضد سینمایی «هفت» مسبوق به سابقه بوده و از زبان مهمان‌ها و گاه مجریان این برنامه درباره اهالی سینما اظهار شده و می‌شود، نسبت به تعطیلی این مضحکه  تصمیم عاجل اتخاذ شود.

برنامه «هفت» همزمان با جشنواره فیلم فجر از شبکه سه به شبکه نمایش آمد و بهروز افخمی آن را اجرا می‌کند. حاشیه‌ها به اظهارات ابوالقاسم طالبی برمی‌گردد که گفته بود «برخی از زنان سلبریتی، یائسگی خود را به گردن جمهوری اسلامی می‌اندازند». طالبی در ادامه، آنها را از بورس افتاده می‌خواند و می‌گوید: «این بازیگران زن تا از مرز پنجاه‌سالگی رد می‌شوند، روسری برمی‌دارند و منتقد جمهوری اسلامی می‌شوند».


 


 

 


 


 تاريخ ارسال: 1401/11/18
کلید واژه‌ها: خانه سینما، درخواهی صدا و سیما از سینماگران

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.