پرده سینما

سال بدون «اسپایدرمن» سود سالانه شرکت سونی را پایین آورد

پرده سینما


 

 

 


 

در بخش سینمایی، سونی نسبت به یک سال قبل بیش از نیمی از سود خود را از دست داد اما هنوز نسبت به بعضی رقبا وضعیت بهتری دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، بخش سینمایی شرکت سونی در سالی که نسخه‌ای جدید از «اسپایدرمن» برای پخش نداشت، نتوانست به درجات سودپذیری گذشته خود دست پیدا کند.

این غول عرصه الکترونیک و سرگرمی ژاپنی در جدیدترین گزارش خود مرتبط با سال مالی آوریل ۲۰۲۲ تا مارس ۲۰۲۳ نشان داد که یک فیلم بزرگ چقدر می‌تواند روی عملکرد کل شرکت اثرگذار باشد.

سونی گزارش داد که در سراسر شرکت، فروش گروهی خود را با افزایشی ۱۶ درصدی به ۱۱.۵ تریلیون ین ژاپن (حدود ۸۵.۱ میلیارد دلار) رسانده و سود خالص شرکت هم با افزایشی ۶ درصدی به ۹۳۷ میلیارد ین (حدود ۶.۹۴ میلیارد دلار) رسیده است.

با این حال، بخش تصویری سونی که مسئولیت تولید محتوای سینمایی، پروژه‌های تلویزیونی و همچنین اداره شبکه‌های تلویزیونی را بر عهده دارد، شاهد کاهش فروش از ۱۱ میلیارد دلار به ۱۰.۱۴ میلیارد دلار بود.

افت سود شرکت در این بخش حتی قابل توجه‌تر بود چون نسبت به بازه مشابه یک سال قبل بیش از نیمی از آن از دست رفته است. این شرکت در سال مالی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ توانسته بود ۱.۹۴ میلیارد سود کند که این رقم امسال به ۸۹۴ میلیون دلار کاهش داشت.

البته در صنعتی که بسیاری از کسب‌وکارهای رقیب وضعیت خوبی ندارند و شاهد افت سود خود هستند، به نظر می‌رسد سونی از وضعیت باثبات‌تری برخوردار باشد و از قبل هم انتظار داشت که در سال پس از فروش عظیم «اسپایدرمن: راهی به خانه نیست» با کاهش درآمد مواجه شود. رقم سود ۸۹۴ میلیون دلاری هم کمی بالاتر از ارقام تمام سال‌های قبلی غیر از سال اکران «اسپایدرمن» است.

سونی در گزارش خود همچنین به این نکته اشاره کرد که بخش سینمایی‌اش شاهد افت سودهای فروش سینمایی، کاهش فروش اجازه پخش آثار اختصاصی و کاهش توزیع فیلم‌های جدید در بخش دیجیتال بوده است اما شرکت در بخش فروش تلویزیونی و همچنین از اکتساب شرکت‌های اینداستریال میدیا و بد وولف سود کرد و پول بیشتری از استریم کردن محتوای انیمه به دست آورد.

سونی گفته انتظار دارد در سال مالی فعلی که در ماه مارس ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد، در بخش سینمایی خود شاهد افزایش ۱۱ درصدی سود باشد. از فیلم‌هایی که امسال قرار است پخش شوند می‌توان از «اسپایدرمن: در دنیای عنکبوتی» در ژوئن ۲۰۲۳، «توطئه‌آمیز: در قرمز» در جولای، «گرن توریزمو» در آگوست، دنباله «شکارچیان روح» در دسامبر و فیلم انیمیشن «اسپایدرمن: فراتر از دنیای عنکبوتی» در مارس ۲۰۲۴ نام برد.

بزرگ‌ترین فیلم سونی در سال مالی ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۳ «قطار سریع‌السیر» با نقش‌آفرینی برد پیت بود که توانست ۲۴۲ میلیون دلار در سراسر جهان بفروشد.


 تاريخ ارسال: 1402/2/8
کلید واژه‌ها: اسپایدرمن، بخش سینمایی شرکت سونی، اسپایدرمن: در دنیای عنکبوتی

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.