پرده سینما

مرتضی پورصمدی درگذشت/ تسلیت «خانه سینما»

پرده سینما 

مرتضی پورصمدی فیلمبردار سینما و تلویزیون در سن ۷۰ سالگی درگذشت.

بهرام بدخشانی همکار این سینماگر و یکی از فیلمبرداران سینمای ایران ضمن تایید خبر درگذشت مرتضی پورصمدی در گفتگویی کوتاه با ایسنا گفت: امروز ۱۱ شهریور ماه مرتضی پورصمدی سر صحنه سریال شبکه خانگی به کارگردانی حامد عنقا بوده که حالش بد می‌شود و متاسفانه پس از انتقال به بیمارستان با وجود تلاش پزشکان از دنیا می‌روند.

به گفته‌ی او؛ این فیلمبردار قدیمی عوارضی شبیه سکته قلبی داشته است.

مرتضی پورصمدی مستند ساز و فیلمبردار سینما و تلویزیون ایران را شاید بیش از همه با کارهای مستندش بشناسیم، همچون «حوردورق» «نقش و نقشه برداری» و همچنین مجموعه تلویزیونی «کودکان سرزمین ایران» و.... است.

مرتضی پورصمدی متود ۱۳۳۱ در همدان و فارغ‌التحصیل رشته فیلم‌برداری از مدرسه عالی تلویزیون و سینما بود. او در سه حوزه فیلم‌های مستند، فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی مدیر فیلمبرداری بوده و در برگزاری نمایشگاه عکس نیز دستی بر آتش داشته است.

فیلم‌های سینمایی گیلانه، دایره زنگی، اقلیما، ، هیس ! دخترها فریاد نمی‌زنند، هویت، روایت سه‌گانه (اپیزود رخشان بنی‌اعتماد) و یک گزارش واقعی از جمله فیلم‌هایی است که او در فیلمبرداری آن‌ها نقش داشته است.

همچنین سریال‌های مزد ترس، مدار صفر درجه و حیرانی نیز از جمله سریال‌های تلویزیونی است که تصویربرداری آن‌ها برعهده پورصمدی بود.

او به واسطه سال‌های فعالیت حرفه‌ای، جوایز مختلفی را در حوزه فیلمبرداری به دست آورد که از آن جمله می‌توان به سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری از بیست و هفتمین جشنواره فجر، جایزه بهترین فیلمبرداری از جشنواره‌های رشد، کودک، سینماحقیقت و... اشاره کرد.

پورصمدی همچنین نمایشگاه‌های عکس خود را در سوئد، فرانسه، کانادا و... برگزار کرده بود.

زمان مراسم خاکسپاری او متعاقبا اعلام می‌شود.

 

اعلام تسلیت «خانه سینما» به مناسبت در گذشت مرتضی پورصمدی

 

 

 

روابط عمومی خانه سینما درگذشت این فیلمبردار شاخص سینمای ایران را تسلیت گفت. در متن ازسالی «خانه سینما» آمده:

 

مرتصی پورصمدی مدیر فیلمبرداری برجسته سینما درگذشت.

زنده‌یاد پورصمدی از مهم‌ترین فیلمبرداران سینمای ایران بوده و فیلم‌های سینمایی و مستند بسیاری در کارنامه دارد.

گیلانه، اقلیما، شبانه، هویت، مثل یک قصه، آتش سبز، موشک کاغذی، مرثیه برف، دایره زنگی، هیس دخترها فریاد نمی‌زنند و... از جمله فیلم‌های کارنامه پورصمدی هستند.

پورصمدی از جمله فعال‌ترین فیلمبرداران سینمای مستند نیز بود که با مهم‌ترین مستندسازان معاصر همکاری داشته است. عکاسی مردم‌نگارانه نیز از جمله فعالیت‌های پورصمدی محسوب می‌شود.

زنده‌یاد پورصمدی در روزهای اخیر درحال فیلمبرداری سریال گناه یک فرشته بود.

خانه سینما درگذشت این سینماگر ارزنده را به جامعه فرهنگی و سینمایی تسلیت می‌گوید.


 تاريخ ارسال: 1402/6/11
کلید واژه‌ها: مرتضی پورصمدی درگذشت

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.