پرده سینما

صدف نقره‌ای در سن‌سباستین ماند؛ جشنواره سن‌سباستین ۲۰۲۳ به پایان رسید

پرده سینما


 


 

 

 

معرفی برندگان و اهدای جوایز

 

 

«شیپور چاودار» ساخته کارگردانی از شهر سن‌سباستین بهترین فیلم جشنواره ۲۰۲۳ شد و صدف طلایی جشنواره را ربود.

 

 

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، در مراسم اختتامیه هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم سن‌سباستین، «شیپور چاودار» دومین فیلم از کارگردان اسپانیایی ژایونی کامبوردا موفق به کسب جایزه صدف طلایی، برترین جایزه جشنواره شد تا برای چهارمین سال متوالی معتبرترین جایزه جشنواره به یک کارگردان زن برسد.

هیات داوران بین‌المللی، متشکل از کارگردان فرانسوی کلر دنی، در کنار بازیگر و تهیه کننده چینی فن بینگ بینگ، تهیه کننده و کارگردان کلمبیایی کریستینا گالگو، عکاس فرانسوی بریژیت لاکوم، بازیگر اسپانیایی ویکی لونگو، تهیه کننده و توزیع کننده کانادایی رابرت لانتوس و کارگردان آلمانی کریستین پتزولد، نه تنها یک فیلم اسپانیایی، بلکه اثر یک کارگردان زن را که دقیقاً در سن سباستین متولد شده به عنوان بهترین فیلم انتخاب کردند.

«شیپور چاودار» داستانی سخت از آزمون مادری در دهه ۱۹۷۰ در گالیسیا است و سفر احساسی زنی را دنبال می‌کند که در طول مسیر قاچاقچیان از جامعه کوچک خود به پرتغال می‌گریزد. این فیلم به‌عنوان یک درام زیبا، یکی از فیلم‌های کلاسیک‌تر بخش رقابتی امسال جشنواره بود که از میان ۱۶ عنوان خود امسال به‌طور غیرمعمولی پذیرای فیلم‌های کمدی بیشتری بود.

در این میان کمدی بامزه «پوان» از آرژانتین به کارگردانی و نویسندگی مشترک ماریا آلچه و بنجامین نایشتات ۲ جایزه گرفت. «پوان» جایزه بهترین فیلمنامه و صدف نقره‌ای بهترین بازیگر را برای مارسلو سوبیوتو که نقش پروفسور فلسفه دوست‌داشتنی و بدبختی را بازی می‌کند که ماجراجویی‌هایش موجب کاهش کرامتش می‌شود، به دست آورد.

«کالاگ» درام ایزابلا اکلوف کارگردان سوئدی که با اقبال ملایمی از سوی منتقدان مواجه شد، هم ۲ جایزه شامل جایزه ویژه هیات داوران و همچنین بهترین فیلمبرداری را به خانه برد.

۲ فیلم برگزیده آسیایی که به طرز عجیبی مکمل یکدیگر بودند نیز در فهرست برندگان بخش رقابتی جای گرفتند؛ درام صمیمی، تکان دهنده اما دردناک تایوانی «سفر در بهار» درباره مردی کهنسال که پس از مرگ ناگهانی همسرش در تلاش برای کنار آمدن با آن است جایزه بهترین کارگردانی را برای پنگ تزو-هویی و وانگ پینگ-ون دریافت کرد و جایزه صدف نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول (به صورت مشترک با مارسلو سوبیوتو) به تاتسویا فوجی برای «غیبت بزرگ» ساخته کی چیکا-اورا از ژاپن تعلق گرفت.

صدف نقره‌ای بهترین نقش مکمل هم به هوویک کوچکریان برای «یک عشق» ساخته ایزابل کوشِت از اسپانیا رسید و «بهادر شجاع» ساخته دیوا شاه از هند عنوان بهترین فیلم یک کارگردان جدید را به خانه برد.

جایزه تماشاگران برای بهترین فیلم هم به «جامعه برف» ساخته خوان آنتونیو بایونا رسید که امسال از سوی اسپانیا به اسکار معرفی شده و جایزه تماشاگران برای بهترین فیلم اروپایی هم به «من کاپیتان» متئو گارونه اهدا شد که امسال فیلم نماینده ایتالیا در اسکار بین‌المللی است.

در این جشنواره با اهدای جوایز افتخاری دونوستیا به هایائو میازاکی، خاویر باردم و ویکتور اریس از این چهره‌ها تجلیل شد.

با توجه به غیبت بسیاری از بازیگران مطرح به دلیل اعتصاب انجمن بازیگران آمریکا، جشنواره امسال کمی معمولی‌تر از هر سال بود.

هفتاد و یکمین دوره جشنواره سن سباستین از ۲۲ تا ۳۰ سپتامبر (۳۱ شهریور تا ۸ مهر) برگزار شد.


 تاريخ ارسال: 1402/7/9
کلید واژه‌ها:

فرم ارسال نظرات خوانندگان

نام (ضروري):
نظر شما (ضروري):
كد امنيتي (ضروري) :
كد امنيتي تركيبي از حروف كوچك انگليسي است. توجه داشته باشيد كه كد امنيتي به كوچك و بزرگ بودن حروف حساس است.